shkrimtare

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

shkrimtare

Itali/ Një udhëtim në vargjet e librit të Denata Ndrecës

Autorja shqiptare që jeton në Itali Denata Ndreca, gjithashtu akademike e Akademisë Ndërkombëtare Vezuviane të Letërsisë, Shkencës dhe Artit  do të jetë e ftuar...

Poetja shqiptare Irma Kurti nderohet me çmimin “Leonardo da Vinci 2021”

Një tjetër vlerësim prestigjioz për poeten dhe shkrimtaren shqiptare me banim në Itali Irma Kurti: nderohet me çmimin “Leonardo da Vinci 2021” nga Shoqata...

Suedi/ Shqiptarja boton autobiografinë me kujtime nga lufta

Dafina Buçinca është diplomuar për gazetari dhe ka punuar për disa kohë në televizion në Kosovë. Sot ajo jeton dhe punon në Suedi, por...

“Kohë që janë”, botimi në tri gjuhë i shkrimtares shqiptare

“Tempi che sono.. /Zeiten wie diese…/ Kohë që janë…” është botim i ri i autores shqiptare Gentiana Minga, e cila prej vitesh jeton në...

Itali / “Dy herë të huaj”, sipas shkrimtares Ismete Selmanaj Leba

"Këtë çmim ua kushtoj atyre që janë të detyruar të lënë vendin e tyre për të shkuar diku tjetër dhe të bëhen një "i...

Itali/ Shkrimtarja shqiptare e nis 2021-in me çmimin e parë letrar

Shkrimtarja Irma Kurti ka fituar një tjetër çmim, duke e nisur kështu me trofe vitin 2021. Shkrimtarja shqiptare ka fituar çmimin e parë për romanin...

Itali/ Shkrimtarja shqiptare Irma Kurti boton librin “I ricordi di un medico”

Shkrimtarja Irma Kurti sapo ka botuar nën siglën e Shtëpisë Botuese “Kimerik” librin e ri , të katërmbëdhjetin libër në gjuhën italiane, titulluar “I...

Zvicër/ Shkrimtarja shqiptare promovon librin “Barrë & Bekim”

Shqipe Sylejmani, jeton dhe punon në Zvicër prej vitesh. Ajo është rikthyer në Kosovë për të prezantuar librin e saj të parë, i cili...

Historia/Shkrimtarja që rikthehet në vendlindje me personazhet e romaneve të saj

Mirela Kanini emigroi drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës në kërkim të një jete më të mirë. Si shumë emigrantë të tjerë ajo tregon...

Kanada/ Shkrimtarja Jeta Vojkollari: Kënaqësia që marr kur shkruaj për fëmijët

Jeta Vojkollari prej shumë vitesh jep kontributi e saj në Toronto të Kanadasë. Ajo njihet nga komuniteti shqiptar prej vullnetit të mirë që ka...

Të fundit

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...