QSPA

E mërkurë, 22 Maj, 2024
E mërkurë, 22 Maj, 2024

ETIKETA

QSPA

Një vit marrëveshje me Akademinë në Prishtinë, QSPA dhuron botimet ASHAK

Qendra e Studimeve dhe e Publikimeve për Arbëreshët i ka dhuruar librat e botuar në këtë vit të parë të punës së qendrës, për...

“Vështrim krahasues mbi tekstilet Arbëreshe”, takim me antropologen Onuzi

"Vështrim krahasues mbi tekstilet e Arbëreshëve të Italisë së Jugut dhe ato shqiptare", ishte tema e takimit të organizuar nga “Qendra e Studimeve dhe...

Dita e Librit/ QSPA dhuron librat e koleksionit “Theasurus”

Në kuadër të Ditës Botërore të Librit, Qendra e Studimeve dhe e Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) i ka dhuruar librat e botuar përgjatë vitit...

Botimet e QSPA-së i dhurohen Bibliotekës së Shkodrës dhe asaj Françeskane

QSPA, Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët u ka dhuruar kopje të botimeve të saj bibliotekës publike të Shkodrës "Marin Barleti" dhe asaj...

Shkodër/ QSPA, marrëveshje bashkëpunimi me universitetin “Luigj Gurakuqi”

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët dhe Universiteti i Shkodrës "Luigj Gurakuqi" kanë firmosur një marrëveshje bashkëpunimi. Në takimin e realizuar të premten në...

“Thesaurus”, QSPA sjell librin për veprën e Jeronim De Radës

Kolana e botimeve “Thesaurus” e Qendrës së Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) hapet me librin “Vepra historiko – filologjike dhe publicistike të De...

“Flamurtar i kulturës arbëreshe”, takim në përkujtim të Pino Cacozza

Me nismën e Qendrës së Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) dhe në bashkëpunim me Federatën e Shoqatave Arbëreshe (FAA), u organizua sot takimi...

Kolana “Thesaurus”/ Botohen katër librat e parë të QSPA

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët në një vjetorin e fillimit të funksionimit të saj sjell kolanën e librave "Thesaurus" duke përmbushur kështu...

QSPA sjell monografinë për veshjet e arbëreshëve të dr. Silvana Nini

Monografia e studiueses së Qendrës së Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët, dr. Silvana Nini është një prej katër librave të botuara nga QSPA. “Një rrugëtim...

QSPA marrëveshje bashkëpunimi me Fakultetin e Historisë dhe Filologjisë

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët firmosi sot një marrëveshje bashkëpunimi me Fakultetit e Historisë dhe Filologjisë në Universitetin e Tiranës. Kjo marrëveshje...

Të fundit

Marjana Bulku, prezantoi në Nju Jork, librin e saj “Një jetë disa histori”

Gazetarja Marjana Bulku-Zeneli, prezantoi të shtunën e kaluar në “The Producers Club Theater”, në qytetin e New York-ut, librin e saj "Një jetë disa...

Panairi “Gjergj Kastriot Skënderbeu“ bashkon sërish shqiptarët e Amerikës

Gjergji, Heroi Kombëtar gjithmonë i ka bërë bashkë shqiptarët. Porosia e fundit e tij do të ndriçojë si Dielli brez pas brezi sa të...

Abetarja që shkruan histori suksesi

Mirënjohje nga Qendra e Studimeve në Kalabri. Tani e njëmbëdhjetë vjet A-B-C – Fibel, Abetarja e parë në Austri, e financuar dhe botuar nën...

Vëllezërit sipërmarrës Adi dhe Eddie Veseli, një histori suksesi në Diasporë  

Në muajin e trëndafilave në maj, z. Eddie Veseli bashkë me familjen e tij hapën restorantin më të ri “Allendale Steak” sipas emrit të...

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...