poezi shqip

E martë, 16 Prill, 2024
E martë, 16 Prill, 2024

ETIKETA

poezi shqip

Një poezi shqipe në filmin irlandez “To the Moon”

Filmi ‘To the Moon’ i regjisorit Irlandez Tadhg O’Sullivan fitoi çmimin e parë në Festivalin e Filmit Irlandez. Në këtë film dëgjohet edhe një poezi...

Itali / Poeti shqiptar Elvi Proko boton librin dygjuhësh “Axis Nullae”

Studiuesja e letërsisë, profesoresha Klara Kodra, ka përkthyer në italisht, vëllimin me poezi të poetit të ri Elvi Proko, me titullin tepër origjinal “Axis...

119 vjet pa poetin arbëresh Zef Serembe

Poeti lirik arbëresh Zef Serembe lindi në Strigar të Kozencës. Ndoqi studimet në kolegjin e Shën Adrianit, ku pati mësues J. De Radën. Që...

Lumturia e “The Daggs” me vargjet e poetit arbëresh

Grupi arbëresh "The Daggs” ka publikuar këngën e re me titullin "Lumturi”, me tekst nga poeti arbëresh Pasquale Renda. Kënga ndonëse ka pak orë...

Të fundit

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...

SHBA/ Dr. Yllka Filipi në krye të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë

Në një atmosferë plotë entuziazëm dhe të kulturuar, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë mbajti zgjedhjet e reja më 7 prill 2024, në bibliotekën e qytetit...

Mjedisi si faktor i ndikimit të drejtëpërdrejtë në shëndetin publik

Javën e fundit te muajit te kaluar, më 25 dhe 26 mars mora pjesë në një konferencë të dytë vjetore të shëndetit publik dhe...