emigrant

E enjte, 27 Janar, 2022
E enjte, 27 Janar, 2022

ETIKETA

emigrant

Brixhilda Cepaj, shqiptarja e Komitetit Europian

Shqiptarja e suksesshme e radhës për Shoqatën Shqiptarëve të San Bemedettos është vajza jonë shqiptare e lindur në Shqipëri dhe rritur në San Benedetto...

Karta Blu/ BE lehtëson praktikat për punëtorët e kualifikuar nga Ballkani

Bashkimi Europian ka një skemë të re për tërheqjen e punëtorëve të kualifikuar vendet e treta si ato të Ballkanit, të ngjashme me skemën...

Vetmia në dhé të huaj

“Më dhemb e ther trupi gjithkah. Do të prishet moti!  Ngutu bijë e nanës, se mos po vonohemi...”  –  i tha së mbesës Nënë...

Numri i shqiptarëve në Amerikë në 1910-ën, dokumentet e rralla

Më 1 prill 1919 New York Herald gazeta amerikane, më e madhe e asaj kohe dhe më e lexueshmja, në seksionin e saj “letrat...

Vendimi / Shtyhen automatikisht lejet e qëndrimit në Greqi

Ministria e Emigracionit në Greqi ka vendosur shtyrjen automatike të lejeve të qëndrimit, për disa kategori. Në një vendim thuajse surprizë, e detyruar nga...

Hapen shkollat shqipe në Zvicër, në Uster vijon mësimi në distancë

Sot janë hapur dyert e shkollave shqipe në Zvicër. Autoritetet zvicerane kanë ndërmarrë një varg masash për t’iu kthyer zhvillimit normal të jetës pas...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...