Sabit Abdyli

E mërkurë, 21 Prill, 2021
E mërkurë, 21 Prill, 2021

AUTHOR NAME

Sabit Abdyli

9 POSTIME
0 KOMENTET

Flamuri e Nëna

Mësuesja e gjuhës angleze, diku 30 vjeçe, e bardhë si qumështi, flokët krejt kaçurrela të lëshuara prapa shpine, e këndshme dhe punëtore. Pasdreke kishim...

Një shënim për madhështinë e Fan Nolit

Dëgjova një video incizim me zërin e Fan Nolit live të postuar në FB  dhe më fascinoi për atë që thoshte eruditi.  Heu, mendova...

Familja faktori kryesor në ruajtjen e gjuhës…

Më ka rënë rasti të dëgjoj ankesa nga prindërit mërgimtarë se fëmijët nuk i flasin shqip. Se mjedisi, shkolla, shoqëria etj. po ndikojnë dhe...

Kujtimet e humbura…  

Në klasë, ne (shqiptarët) jemi shumicë, të tjerët janë: somalezë, etiopianë, irakianë, kamboxhianë, boshnjakë. Sot, në mësimet pas orës 12.30, bëjmë bisedë (conversation), në...

Në komunitetin shqiptar në Zelandën e Re  

Me iniciativën e Vesa Lumës e bashkëshortit të saj Geri Xhari në restorantin “Safran” me pronarë shqiptarë, komuniteti shqiptar në qytetin e Aucklandit e...

Shqiptarët e diplomuar në universitetet e Zelandës së Re

Zelanda e Re është njëri prej shteteve më të largëta ku shqiptarët jetojnë. Migrimet në shtetin e përmendur janë të vonshme dhe datojnë që...

Vetmia në dhé të huaj

“Më dhemb e ther trupi gjithkah. Do të prishet moti!  Ngutu bijë e nanës, se mos po vonohemi...”  –  i tha së mbesës Nënë...

Gjaku nuk bëhet ujë

Që nga dita kur u arratiset Islami prindërit, motrat, farefisi humbin lidhjet me të, duke jetuar me vite të tëra në ankth pa ditur...

Australi, shqiptarët asnjëherë se ndaluan angazhimin për ruajtjen e identiteti

Sabedin Nuredini nga Ostreci, komuna e Manastirit  është ndër mërgimtarët e parë në Australinë e largët. Sabedini edhe pse në moshë të madhe (85...

Të fundit

Zvicër/ Dr. Zenelaj: Nuk ka emigrim të lehtë, largimi është gjithmonë i vështirë

Doktoreshë Besa Zenelaj jeton prej 19 vitesh në Zvicër. Ajo u largua nga Kosova në vitin 2003 për të vijuar pjesën e mbetur të...

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit në ndihmë të Spitalit Tetovës

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit i dorëzoi sot donacionet e mbledhura nga bashkëkombasit për Spitalin Klinik të Tetovës. Në donacion janë përfshirë 500 pako të...

Botohen dy fjalorë, Memisha: Në vitin 2023 vjen fjalori i madh i gjuhës shqipe

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka botuar dy fjalorë të rinj. Njëri prej tyre përmban të plotë kërkimet që la pas një prej gjuhëtarëve...

Gjuha që flet arbëreshi dhe fillesat e shkrimit shqip

Lidhur me ekzistencën e gjuhës shqipe, për herë të parë, kjo gjuhë dëshmohet në vitin 1462 kur u shkrua me alfabet latin,  Formula e...

Turqi/ Cikalleshi “show” për 6 minuta, dhuron asist dhe shënon gol

Sulmuesi i Kombëtares shqiptare, Sokol Cikalleshi sapo ka shënuar gol dhe ka dhënë një asist në ndeshjen që ekipi i tij Koniaspor po luan ...