arvanitas

E martë, 16 Prill, 2024
E martë, 16 Prill, 2024

ETIKETA

arvanitas

“Shih se si lëvis ai gjaku”,historia në tekstin e një kënge të vjetër arvanitase

Një këngë e vjetër arvanitase është ruajtur ndër breza. Ishte Panagis Pappas (1880-1976), një arvanitas nga Elefsina (Eleusis), i cili e mësoi atë nga...

Fjalimi i rrallë elektoral arvanitas i vitit 1860

Kontributi arvanitas në revolucionin dhe themelimin e shtetit modern grek është i faktuar historikisht dhe mëse i njohur. Pavarësisht pozicionimit të vetë arvanitasve ndër...

Aristidh Kola, një jetë e prerë në lulëri…

Kur vendos të bësh diçka të rëndësishme në jetën tënde patjetër duhet të kesh parasysh gjënë më të keqe dhe të veshë “kokën në...

Aktorët e Teatrit Kombëtar, mbrëmje poetike me krijimtari arbëreshe e arvanitase

Teatri Kombëtar realizoi një mbrëmje të veçantë dedikuar arbëreshëve dhe arvanitasve. Kuruar nga Laert Vasili në këtë mbrëmje të ftuar specialë ishin poetë e...

Të fundit

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...

SHBA/ Dr. Yllka Filipi në krye të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë

Në një atmosferë plotë entuziazëm dhe të kulturuar, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë mbajti zgjedhjet e reja më 7 prill 2024, në bibliotekën e qytetit...

Mjedisi si faktor i ndikimit të drejtëpërdrejtë në shëndetin publik

Javën e fundit te muajit te kaluar, më 25 dhe 26 mars mora pjesë në një konferencë të dytë vjetore të shëndetit publik dhe...