Arbëresh

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Arbëresh

Arbëresh / Kongresi i parë Gjuhësor Shqiptar i vitit 1895 në Koriliano

Nga më i vjetri shkrim shqip i vitit 1167,...

Publicisti Italo Elmo, me një ekspozitë virtuale me veshje të grave arbëreshe

Shkrimtari dhe publicisti arbëresh, Italo Elmo i ka dhënë...

Pasardhësi i Skënderbeut: Pse është e rendësishme të tregojmë historinë tonë

Loris Kastriota Skanderbeg është një gazetar shumë...

119 vjet pa poetin arbëresh Zef Serembe

Poeti lirik arbëresh Zef Serembe lindi në Strigar të...

Maria Antonia Braile, poetesha e parë arbëreshe dhe lirizmi i saj

Poeteshat shqiptare kanë ardhur tek bregu i poezisë, shumë...

Lumturia e “The Daggs” me vargjet e poetit arbëresh

Grupi arbëresh "The Daggs” ka publikuar këngën e re...

Arbëresh / “Pranvera italo-shqiptare”, 60 vjet festival tradicional

Sot shënohet edicioni i 60-të i festivalit...

Arbëresh / Dorëshkrimi i Kieutit, kodiku i shkruar në arbërisht

Gazetari Ilir Ikonomi sjellë disa fotografi nga arkivisti dhe...

Arbëresh / Kongresi i parë Gjuhësor Shqiptar i vitit 1895 në Koriliano

Nga më i vjetri shkrim shqip i vitit 1167,...

Publicisti Italo Elmo, me një ekspozitë virtuale me veshje të grave arbëreshe

Shkrimtari dhe publicisti arbëresh, Italo Elmo i ka dhënë...

Pasardhësi i Skënderbeut: Pse është e rendësishme të tregojmë historinë tonë

Loris Kastriota Skanderbeg është një gazetar shumë...

119 vjet pa poetin arbëresh Zef Serembe

Poeti lirik arbëresh Zef Serembe lindi në Strigar të...

Maria Antonia Braile, poetesha e parë arbëreshe dhe lirizmi i saj

Poeteshat shqiptare kanë ardhur tek bregu i poezisë, shumë...

Lumturia e “The Daggs” me vargjet e poetit arbëresh

Grupi arbëresh "The Daggs” ka publikuar këngën e re...

Arbëresh / “Pranvera italo-shqiptare”, 60 vjet festival tradicional

Sot shënohet edicioni i 60-të i festivalit...

Arbëresh / Dorëshkrimi i Kieutit, kodiku i shkruar në arbërisht

Gazetari Ilir Ikonomi sjellë disa fotografi nga arkivisti dhe...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...