Aktualitet

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

Aktualitet

QBD online me mësuesit shqiptarë në Gjermani për promovimin e gjuhës shqipe

Qendra e Botimeve për Diasporën në vijimësi të mbledhjeve...

Kriminelët në internet shfrytëzojnë pandeminë Covid-19, rrisin sulmet

Gjatë javëve të izolimit nga pandemia Covid-19 shumë njerëz...

Bebe Rexha gatuan për revistën “Vogue” pjata tipike shqiptare

Këngëtarja e njohur shqiptare, Bebe Rexha ka treguar së...

Profesorët e Universitetit të Stanford, mësim falas për të rinjtë shqiptarë

Albanian-American Cultural Alliance është pjesë e katedrës...

Sot 92-vjetori i lindjes së publicistit e diplomatit shqiptar, Dervish Hima

Sot shënohet 92-vjetori i lindjes së atdhetarit, publicistit e...

Covid-19/ Amerika, fond të veçantë për bizneset e vogla të emigrantëve

SHBA ka vendosur t’i vijë në ndihmë të gjithë...

Kanada / Shëndetësia e Ontarios ofron shërbime falas, përfitojnë edhe shqiptarët

Shpërthimi i COVID- 19 sidomos gjatë këtyre dy muajve...

QBD online me mësuesit shqiptarë në Gjermani për promovimin e gjuhës shqipe

Qendra e Botimeve për Diasporën në vijimësi të mbledhjeve...

Kriminelët në internet shfrytëzojnë pandeminë Covid-19, rrisin sulmet

Gjatë javëve të izolimit nga pandemia Covid-19 shumë njerëz...

Bebe Rexha gatuan për revistën “Vogue” pjata tipike shqiptare

Këngëtarja e njohur shqiptare, Bebe Rexha ka treguar së...

Profesorët e Universitetit të Stanford, mësim falas për të rinjtë shqiptarë

Albanian-American Cultural Alliance është pjesë e katedrës...

Sot 92-vjetori i lindjes së publicistit e diplomatit shqiptar, Dervish Hima

Sot shënohet 92-vjetori i lindjes së atdhetarit, publicistit e...

Covid-19/ Amerika, fond të veçantë për bizneset e vogla të emigrantëve

SHBA ka vendosur t’i vijë në ndihmë të gjithë...

Kanada / Shëndetësia e Ontarios ofron shërbime falas, përfitojnë edhe shqiptarët

Shpërthimi i COVID- 19 sidomos gjatë këtyre dy muajve...

Të fundit

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...