Shqiptare

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

Shqiptare

Hungaria lehtëson masat në luftën ndaj pandemisë Covid-19

Hungaria lehtëson masat e marra në luftën ndaj pandemisë Covid-19. Ambasada Shqiptare në Hungari komunikon se ditën e hënë (18 maj) do të hiqen...

Austri / Rihapen baret e restorantet, sipërmarrësit shqiptarë nisin punën

Pas dy muaj mbyllje, më 15 maj restorantet, kafenetë dhe bizneset e tjera të hotelerisë kanë rihapur përsëri dyert e tyre. Dita e premte...

Liga shqiptare e Futbollit në Austri: Zero përfitim, vetëm dashuri për sportin

Prej 10 vitesh në Austri është krijuar dhe funksionon Liga Shqiptare e Futbollit, një grupim i cili ka për qëllimi që sporti shqiptar të...

Itali / Legalizohet lejeqëndrimi për të punësuarit në bujqësi e pranë familjeve

Legalizim për të punësuarit në të zezë në bujqësi e pranë familjeve dhe lejeqëndrime të përkohshme për të gjithë ata që u ka skaduar...

Pasardhësi i Skënderbeut: Pse është e rendësishme të tregojmë historinë tonë

Loris Kastriota Skanderbeg është një gazetar shumë i njohur arbëresh i cili punon dhe jeton në Foggia, gjithashtu është edhe stërnipi i...

Itali/ Poeti i ri shqiptar, Julian Zhara nderohet në Itali me çmimin “Lermontov”

Poeti i ri shqiptar, Julian Zhara është nderuar në Itali me çmimin "Lermontov", për aktivitetin e tij poetik në edicionin 18 të Festivalit Kombëtar...

Shqiptarja në Kongresin amerikan publikon librin “Besimi Politik në Kosovë”

Libri akademiko-shkencor "Political Trust in Kosovo" (Besimi Politik në Kosovë) i autores Ermira Babamusta, sapo ka dalë nga shtypi. Libri është një studim shkencor 10-vjeçar...

COVID-19 / 13-vjeçari shqiptar në Kanada prodhon 200 maska për mjekët

Një 13-vjeçar shqiptar ka tërhequr vëmendjen e mediave kanadeze me nismën e tij njerëzore.  Warren Richmond-Kalaci ka prodhuar rreth 200 maska mbrojtëse për mjekët...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...