Shqiptare

E hënë, 22 Prill, 2024
E hënë, 22 Prill, 2024

ETIKETA

Shqiptare

E zhdukur prej dy javësh në Greqi, gjendet 38 vjeçarja shqiptare

Ka marrë fund aventura dyjavore e zhdukjes së shqiptares në Greqi. Mediat greke raportojnë se 38-vjeçarja, Ermalda Arapi është gjetur shëndoshë e mirë dhe...

SHBA/ Mbërrijnë në spitalin e Tropojës donacionet nga shqiptarët e Teksasit

Komuniti shqiptar në Teksas ka vijuar donacionet në ndihmë të bashkatdhetarëve. Kanë mbërritur në spitalin e Tropojës donacionet e nisura disa javë më parë...

Studimi i ekspertëve të Vjenës, 500 mijë persona kanë emigruar nga Shqipëria

Instituti për Studime Ekonomike Ndërkombëtare i Vjenës përllogariti se nga viti 2010 deri në vitin 2019 janë larguar nga Shqipëria në emigracion rreth 499...

Foto Dite/ Viti 1903, për ç’shkon ky shqiptar në Korfuz?

Studiuesi Auron Tare aludon për një shqiptar të dikurshëm, sipas tij nga zona e Çamëri-Konispolit, i cili vërteton faktin se ndenja e turizmit ka...

E rëndë/ Bie nga kati i 7-të i pallatit, humb jetën shqiptari në Maltë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Maltë mëngjesin e ditës së sotme, ku një shtetas shqiptarë ka rënë nga kati i 7-të i...

Pilotja shqiptare që mori pjesë në ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë

Faruza Kallaba është pilotja me prejardhje shqiptare që mori pjesë në ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë. Me aeroplanin e saj bombardoi dhe fuqizoi aeroplanët...

Gjermani/ Takim për themelimin e “Rrjetit Politik” shqiptar

Në fillim të muajit mars 2021 u mbajt takimi i parë online për themelimin e “Rrjetit  Politik” shqiptar në Gjermani. Rrugëtimi i politikanëve shqiptar në...

30 vjet më parë në Brindisi historia u përsërit pas pesëqind vjetësh

Ishte 7 mars 1991. Anija e shpresës zbarkoi në Brindisi me rreth 25,000 shqiptarë në bord që lanë tokën e tyre me shpresën për...

Ja 17 futbollistët shqiptarë që po shkëlqejnë në Turqi

Futbollistët shqiptarë po realizojë një karrierë të sukseshme në Turqi. Një ndër to është edhe Sokol Cikalleshi, i cili po shkëlqen në Turqi. Me...

Ulet ndjeshëm numri i shtetasve shqiptarë që emigrojnë në Itali

Sipas publikimit më të fundit të ISTAT (Instituti Ndërkombëtar Italian i Statistikave), kemi një rënie të konsiderueshme të numrit të shqiptarëve që emigrojnë në...

Të fundit

Fuqia e një gruaje në zërin e Emina Cunmulajt

Emina Cunmulaj ka qënë e ftuara speciale e mbrëmjes së organizuar nga Albanian Roots Club në St. Francis College, një takim ku ajo ku...

70 përqind e shqiptarëve të Shqipërisë me llogari bankare

Tremujori i parë i vitit janar-mars 2024, ka treguar një rritje të përshpejtuar me 36 përqind (rreth 18 mijë transaksione më shumë) të transaksioneve...

Shqipërim Arifi: Shkarkimi im si kryetar u bë nga Vuçiç në bashkëpunim me Kurtin

Pasi njoftimit të presidenti serb Aleksandër Vuçiç për largimin nga posti i kryetarit të komunës së Luginës së Preshevës, Shqipërimi Arifi, bëri përgjegjës për...

Shpërndahet kuvendi komunal i Preshevës, emërohet organi i përkohshëm drejtues

Në gazetën zyrtare të Republikës së Serbisë është publikuar vendimi i qeverisë për shpërbërjen e Kuvendit Komunal të Preshevës dhe emërimi i organit të...

Media amerikane: Shqipëria, vizitoni vendet më të bukura në perlën e Ballkanit

Fshatra piktoreske në majë të kodrave, vende të jashtëzakonshme antike, plazhe parajsore dhe male spektakolare… Këto janë 10 vendet më të bukura që duhen vizituar...