Shqiptare

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

Shqiptare

“Dita e Shpëtimit të Shqipërisë”, ja dokumenti që i jepej shqiptarëve në Amerikë

Emigrantët shqiptarë të Amerikës kanë luajtur një rol të rëndësishëm në Pavarësinë e Shqipërisë dhe në ruajtjen e kufijve të saj, sidomos në përfundim...

Kush janë shqiptarët që kanë marrë pjesë në Sanremo?

Pas shumë polemikash nëse duhej realizuar apo jo këtë vit Sanremo, pasi një festival muzike pa publik nuk mund të jetë një festival, organizatorët...

Shifrat/ Ja sa shqiptarë jetojnë në SHBA

Amerika është ëndrra e shumë shqiptarëve që çdo vit nxitojnë që të bëjnë lotarinë për të shkuar në vendin e mundësive. Rreth 91 mijë shqiptarë...

SHBA/ Restorantet e shqiptarëve në Bronx dhe ruajtja e traditës

New York Post i ka dedikuar një shkrim të veçantë restoranteve që janë hapur rishtazi në Bronx por dhe atyre pak më të hershëm...

Viti i Ri ndër shqiptarë

Viti i Ri, është një festë që ka hyrë relativisht vonë të festohet ndër shqiptarë. Gjithsesi nëpër komunitetet e ndryshme shqiptare në varësi dhe të...

Statistikat, ky shtet në SHBA ka më shumë shqiptarë

Sipas një anketimi të kryer në SHBA nga Migration Policy Institute shteti me përqëndrim më të madh shqiptarësh është Konektikat. Anketa e Komunitetit Amerikan (ACS)...

Austri/ Klubit i Librit Shqip “Dora” organizon garёn “Krijuesi i Vogёl”

Ambasada e Shqipërisë në Vjenë në bashkëpunim me Landa Grembi, Drejtuese e Klubit tё Librit Shqip “Dora”, nёn kujdesin e veçantё tё Ambasadorit Roland...

Kroaci/ Vihet në skenë vepra e autorit shqiptar “Ata hyjnë pa trokitur”

Komuniteti shqiptar në Kroaci, pjesë aktive e të cilit janë Arbneshët e Zarës, kanë një jetë të pasur artistike e kulturore, dhe së fundmi...

Shqiptarët në Selanik bëhen bashkë në një nismë humanitare

Shqiptarët në Selanik, Greqi kanë ndërmarrë një nismë humanitare për të ndihumuar njerëzit në këto kohë të vështira të pandemisë. Duke nisur nga dita...

INVESTIGIMI/Shqiptarët numërojnë kostot e jetës ilegale në Mbretërinë e Bashkuar

BIRN tregon rrugët e ndjekura dhe çmimet e paguara nga shqiptarët që janë në kërkim të një jetë më të mirë në Mbretërinë e...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...