Shqiptare

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

Shqiptare

SHBA/ Mjekja shqiptare merr çmimin “2021 NP State Award for Exellence Recipient”

Mjekja shqiptaro-amerikane Lindita Vinca, me një karrierë profesionale të suksesshme në Connecticut të SHBA-së, merr çmimin "2021 NP State Aëard for Exellence Recipient" nga...

Komentatori i IJF-së: Xhudistet e Kosovës janë të klasit botëror

Emra të tjerë shqiptarë po njihen me tituj në nivel ndërkombëtarë falë talentit të tyre në xhudo. Ekipi i Kosovës në Xhudos ka fituar dy...

Greqi / Pesë histori shqiptare integrimi në Kretë

Gazeta lokale ishullit të Kretës në Greqi i ka kushtuar një reportazh të gjatë historive të shqiptarëve që kanë arritur të integrohen dhe të...

Aristokracia shqiptare në Perandorinë Osmane

Të njohura si oxhaqëritë shqiptare, në Perandorinë Osmane ekzistonin një numër familjesh të pasura shqiptare, që paraqitnin një lloj aristokracie. Të tilla ishin familjet Vlora,...

Artistët shqiptarë në Europë, bëhen bashkë në një festival në Tiranë

Festival i muzikës “Different Trains” ka bashkuar edhe këtë vit artistët shqiptarë nga vende të ndryshme e Europës në Tiranë. Këta artistë çelën mbrëmjen e...

“Za-Fest” do të zhvillohet online, eventi që promovon vlerat shqiptare

Vlashent Sata, kantautori i mirënjohur shqiptar me banim në Francë, bën të ditur realizimin online të edicionit të katërt të eventit “Zâ-Fest”, me pjesëmarrje...

Fotografi e rrallë nga publicisti Italo Elmo, vajza arbëreshe me kostum popullor

Një fotografi e rrallë nga publicisti Italo Elmo dëshmon ruajtjen e traditave të arbëreshëve në Kalabri. Në të shihet një vajzë e re me...

Dy studiues shqiptarë pjesë e ekipit të Growth Lab në Harvard Center

Dy studiuesit shqiptarë Daniela Muhaj dhe Ermal Frashëri janë pjesë e ekipit të Growth Lab pranë Harvard Center for International Development. Ata po kontribuojnë në...

Ylfete Fanaj, zyrtarisht Presidentja e parë shqiptare e Parlamentit të Lucernës

Ylfete Fanaj ka marrë zyrtarisht sot postin e Presidentes në Parlamentin e Lucernës Me 3925 vota, ajo fitoi të drejtën të përfaqësojë elektoratin dhe partinë...

Lidhja e Gruas Shqiptare në Greqi, aktivitete për Ditën e Refugjatëve

Në Ditën Ndërkombëtare të Refugjatëve aktiviste të Lidhjes së Gruas Shqiptare në Greqi zhvilluan një vizitë në kampin e refugjatëve në Eleona (Athinë). Një...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...