opkrye2

E diel, 1 Tetor, 2023
E diel, 1 Tetor, 2023

ETIKETA

opkrye2

Abdurahim Ashiku, publicisti që ka nderuar emigracionin…

Emigracioni shqiptar në Greqi ka qenë shumë i shthurur, kaotik. Kush e ka përjetuar vërshimin e shqiptarëve drejt vendit fqinj pas vitit 1991, nuk...

Opinion / Amerika nuk e përkrah ndarjen

Amerika është një fenomen i veçantë në evoluimin politik të njerëzimit. Baballarët e kombit, në fillimet e këtij shteti vendosën për themelimin e një...

Edhe muslimanët i përkasin Gjermanisë dhe Europës

BE bashkë me Norvegjinë dhe Zvicrën që numëronte në 2010 rreth 405 milionë banorë, ndër to 18,2 milionë myslimanë ose 4,5 % të gjithë...

Mikrobët e gjuhës shqype

Nga At Gjergj Fishta Pernjimend se asht nji punë per t’u çuditë, që nji grusht njerëz në gji t’Europës, që jemi na shqyptarët, tue kenë...

Si u sollën eshtrat e Vaso Pashës nga Libani në Shqipëri

Nga Melhem Mobarak Rreth fundit të vitit 1977, unë mësova që Shqipëria po përgatitej për të festuar me mjaft pompozitet njëqindvjetorin e Lidhjes së Prizrenit,...

Mediat së pari duhet të kontrollojnë vetveten

Dikur ne mbështeteshim për të bërë një lajm apo kronikë tek institucionet zyrtare shtetërore, të cilët na tregonin se çfarë duhet të dinim, prandaj...

Libra Pecuniaria apo Balanca Financiare!

Edhe kapitalizmi, sot në kohën e COVID-19, është në krizë. E megjithatë kapitalizmi është një formulë e suksesshme. Eksperimentet me sisteme të tjera i...

Distancimi social, digjitalizimi i ekonomisë dhe puna nga shtëpia

Pandemia krijoi domosdoshmëri për ndryshime. Koncepti i globalizimit po zhvendoset më shumë në formë digjitale sesa fizike. Nëse deri më sot takimet virtuale ishin...

Diasporat në kushtet e globalizimit

Në fund të shekullit XXI bota mbarë hyri në erën e globalizimit të vrullshëm duke bërë që shtetet dhe shtetasit e tyre të ishin...

Ndikimi i COVID-19 në sipërmarrje dhe biznese 

COVID-19 ka ndikuar në pothuajse çdo sektor të ekonomisë Amerikane. 97% e popullsisë gjendet në masa karantine dhe sipas shifrave të fundit të papunësisë, rreth...

Të fundit

Mirënjohje nga emigrantët shqiptarë për ambasadoren e kryebashkiakun e Athinës

Kjo histori e veçantë, jo aktuale e megjithatë koherente ka mjaft arsye të shpaloset në detaje, madje jo kur ndodhi, por pikërisht sot. Ndërsa...

Lamtumirë At Arthur Liolin

Me hidhërim e mora lajmin e ikjes nga kjo botë të At Arthur Liolinit. Iku në qiell një Shenjt.  E kishim takuar disa herë...

Ndahet nga jeta At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA

At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA, ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçare. Lajmi është publikuar nga Mitropolia e Shenjtë në...

Zvicër/ “Një varg, një këngë, një tufë lule për Dritëroin”

Ky është titulli i aktivitetit me nxënësit e Shkollës Shqipe në Zvicër i cili do të mbahet në datën 1 tetor . Një event...

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...