opkrye2

E mërkurë, 8 Shkurt, 2023
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

ETIKETA

opkrye2

Në Limmared u përurua libri për veprimtarin e madh në Suedi – Fejzë Halilin

Në ditën e parë të pranimit të ngushëllimeve për shkuarjen në amshim të veprimtarit të madh në Suedi, Fejzë Halilit, në Limmared të Suedisë,...

Mikrofinanca në mbështetje të qytetarit

Mikrofinanca u shërben mbi 187 mijë qytetarëve, shumica e të cilëve nuk kanë llogari bankare, për të marrë hua në shuma të vogla. 8...

Përmbledhja poetike e Sokol Demakut “Plagë zemre” tashmë është në duart tona

Kemi  në dorë përmbledhjen poetike ”Plagë zemre” e autorit Sokol Demaku, botuar nga Qendra Kulturore Shqiptare ”Migjeni në Borås të Suedisë, shtypurë në Shtypshkronjën...

Guvernatori Sejko në Vjenë: Gjithçka për të kontrolluar inflacionin

Në datat 10-11 janar 2023, Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko  mori pjesë në Vjenë, në Forumin e Evropës Qendrore dhe Lindore. Ky...

 Zekeria Cana ka qenë një mik i madh i shqiptarëve të Amerikës

Nga Beqir SINA - New York Dr.Zekiria Cana për Mit’hat Frashërin - Lum Toskëria dhe Gegëria që e lindi dhe e rriti: "Të vone jemi pranë këtij...

Mosdyzimi i monedhës sonë, interes dhe shprehje e identitetit kombëtar

Në nëntor 2021, Banka e Shqipërisë, banka jonë qendrore, nisi fushatën ndërgjegjësuese “As i vjetër e as i ri, jam thjesht Lek!”. Fushata i...

Në New Jersey u promovua libri “Problemi shqiptar në RS të Maqedonisë 1966-1974”

Në New Jersey u promovua libri "Problemi shqiptar në RS të Maqedonisë 1966-1974”, me autor Qerim Lita. Me këtë rast në njërin nga ambientet e...

Revista “Pena” në numrin e saj të 10-të

Revista letrare “Pena”, organi i Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë, del para lexuesit në numrin e saj të 10-të. Ashtu siç ka dalur zakonisht edhe...

Këmba e mbarë me projektin e Durrësit turistik

Pak ditë më më parë, shitja e 110 apartamenteve të para të projektit ”Durrës Yachts&Marina” përfundoi brenda pak orëve. Megjithëse kompleksi rezidencial pret akoma...

Komuniteti shqiptar i Selanikut feston 110 vjetorin e Pavarsisë

Për të festuar Ditën e Pavarsisë së Shqipërisë, Komuniteti Shqiptar i Selanikut zgjodhi të shkojë mes shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut. Ose më saktë historikisht,...

Të fundit

I shpëtuan tërmetit/Mundësit e Kosovës heronj, ndihmojnë njerëzit nën rrënoja

Tërmeti i fuqishëm që goditi sot Turqinë, e ka përjetuar edhe ekipi i mundjes nga Kosova. Ekipi i të rinjve gjendej në Turqi për...

Fenomeni “Barbara” godet Greqinë, dëbora arrin në qëndrën e Athinës.

Meteorologët paralajmërojnë për vijimin e fenomeneve edhe ditën e sotme ndërsa mekanizmi shtetëror është aktibizuar në maksimum, duke marrë një sërë.masash drastike. Në shumë...

Kryetari i Komunë së Tuzit takim me komunitetin shqiptar në New York

Vetëm katër javë më parë se të mbahen zgjedhjet lokale në Komunën e Tuzit-Mal të zi, të shtunën më datën 4 shkurt në sallën...

Britani/ Dirigjenti shqiptar drejton Filarmoninë e Londrës në një koncert unik

Bashkohuni me Filarmoninë e Qytetit të Londrës në një udhëtim nëpër disa nga pjesët më të dashura të muzikës klasike nga Debussy, Saint-Saens dhe...

Gratë e Shqipërisë në Itali, mikpritje, integrim, perspektivë

Ditën e mërkurë me datë 15 shkurt në orën 15.30 salla “Aldo Cossu” e Pallatit Ateneo të Universitetit të Barit “Aldo Moro”, do të...