opkrye2

E diel, 1 Tetor, 2023
E diel, 1 Tetor, 2023

ETIKETA

opkrye2

Arbëreshët, Eparkia dhe misioni shekullor i ruajtjes së identitetit

Në datën 11 Prill 2023, me rastin e ceremonisë “Vallja” pranë Eparkisë së Ungrës, rreth orës 9 e 20 minuta bëri një vizitë Presidentja...

Atdhetari zemërzjarr Zef Balaj na bashkon dhe pas vdekjes

Natyrshëm ritet dhe zakonet shqiptare vazhdojnë me atë ritëm si në Mëmëdhe dhe këtu ne Diaspoë në shtetet ku na hodhën fatet si të...

Mesha e I në gjuhën shqipe në Selanik,impuls i fuqishëm mbijetese jashtë atdheut

Selaniku na ngjall kujtime për të kaluarën e lavdishme të lëvizjes sonë patriotike, e cila gjeti strehë edhe në këtë qytet. Selaniku na ngjall...

Takim i suksesshëm me biznesin shqiptar në Filadelfia

Pas festimeve të suksesshme e madhështore të festave që u zhvilluan 6 muajt e fundit në shoqatën “Bijtë e Shqipes” Filadelfia erdhi dhe momenti...

Tek “Bijtë e Shqipes “, në ditëlindjen e Llazar Veros

Një ditë plot emocione e festive ishte ajo e shtunë, për të gjithë  pjesëmarrësit në drekën e shtruar nga shoku e miku ynë z....

Shkolla Shqipe në Zvicër uron Gëzuar 8 Marsin!  

"Shkolla Shqipe" në Zvicër ju uron të gjitha grave në përgjithësi dhe gruas shqiptare në veçanti  festën e 8 Marsit.  "Gëzuar 8 Marsin", ju...

Arsimimi është i kushtueshëm. Mos-arsimimi edhe më i kushtueshëm!

Me 7 mars 2023 mbushën 136 vjet të hapjes së shkollës parë shqipe në Korçë. Kjo ditë (7 mars 1887) për të cilën punuan,...

Ambasada e Kosovës në Berlin Festoi 15 Vjetorin e Pavarësisë

Pallati Mbretëror Schlos Scharlotenburg sonte u shëndërru në Odë Shqiptare për të ftuarit e ambasadorit të Kosovës Dr.Faruk Ajeti  Pallati i stilit barok i ndërtuar...

Një flamur që na bashkon

Flamuri kuqezi, që na bashkoi në vitet 1998-1999, na bashkoi në një festë të bukur edhe këto ditë shkurti 2023, në 15 vjetorin e...

Suedezët hapën dyert, zemrën e shtruan sofrën për popullin shqiptar të Kosovës

Për Shoqatën e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptar “Papa Klementi i XI Albani” të Suedisë sot ishte një ngjarje me rëndësi historike, por edhe kulturore....

Të fundit

Mirënjohje nga emigrantët shqiptarë për ambasadoren e kryebashkiakun e Athinës

Kjo histori e veçantë, jo aktuale e megjithatë koherente ka mjaft arsye të shpaloset në detaje, madje jo kur ndodhi, por pikërisht sot. Ndërsa...

Lamtumirë At Arthur Liolin

Me hidhërim e mora lajmin e ikjes nga kjo botë të At Arthur Liolinit. Iku në qiell një Shenjt.  E kishim takuar disa herë...

Ndahet nga jeta At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA

At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA, ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçare. Lajmi është publikuar nga Mitropolia e Shenjtë në...

Zvicër/ “Një varg, një këngë, një tufë lule për Dritëroin”

Ky është titulli i aktivitetit me nxënësit e Shkollës Shqipe në Zvicër i cili do të mbahet në datën 1 tetor . Një event...

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...