opkrye2

E premte, 29 Shtator, 2023
E premte, 29 Shtator, 2023

ETIKETA

opkrye2

Tre musketjerët e energjisë evropiane në Shqipëri

I sollën procedurat transparente dhe korrekte të qeverisë sonë në këto tre vitet e fundit, në nivel të prokurimeve për lejet e shfrytëzimit që...

Dy portat e mëdha ajrore të Shqipërisë

Porta Nr. 1: Rinasi Më 10 qershor 2026, Presidenti i Ryanair, një ndër kompanitë e fluturimit me kosto të ulët (low cost) më të njohura...

Bijtë e Shqipes – Të vlerësuar e derë hapur gjithmonë

Këto ditë znj. Valentina Haliti, Kryetare e Këshillit të Qarkut Dibër, zhvilloi një vizitë pranë Shoqatës Mbarëshqiptare “Bijte e Shqipes” në Filadelfia të SHBA-...

Mbi romanin ”Drita e pafat”, të autorit Avdyl Uka

Doli nga shtypi më 30.05.2023,  romani ”Drita e pafat”, i autorit Avdyl Uka, botues Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”,...

Jashar Erebara, mbrojtës i interesave kombëtare

Nga Najada Velçani Jashar Erebara hyri në jetën politike shqiptare në fund të shekullit XIX dhe në gjysmën e e parë të shekullit XX. Lindi...

Kontributi i Kostandin Kristoforidhit në gjuhësinë shqiptare

Kostandin Kristoforidhi është një nga përfaqësuesit më të rëndësishëm të Lëvizjes Kombëtare të shek. XIX. Ai luajti rolin më të rëndësishëm gjatë asaj periudhe...

Napoli dhe arbëreshët

Ishte ora rreth 12 e 20 kur zbres nga treni Milano- Napoli. Në stacion më pret njëri nga arkitektët e botës arbëreshe, Atanasio Pizzi,...

Refleksion mbi “Kujtimet e një emigranti” të Emri Beqirit

Teksa më besoi redaktim e librit “Kujtimet e një emigranti” ajo çfarë më tërhoqi në këtë libër që në fillim të tij ishte emri...

Piktori Gazmend Freitag po shfaq suksese të jashtëzakonshme

Këto ditë pata rastin ta vizitoj në atelienë e tij piktorin i mirënjohur nga Linz-i Gazmend Freitag. Aty pash piktura të shumta që autori...

Dalip Greca vjen prej qiellit me dy libra:“Editorët e “Diellit” dhe “Editorial”

Në Qendrën “Illyria” në Bronx Federata Panshqiptare “Vatra” mblodhi Vatranët, atdhetarët, veprimtarë, miq dhe gjithë familjen Greca për të promovuar dy librat e Dalip...

Të fundit

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...

Më 1 tetor hyn në fuqi marrëveshja e pensioneve me Zvicrën. Italia ende premtim!

Në datën 1 tetor hyn në fuqi Marrëveshja për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës.  Lajmin e bëri të ditur Kryeministri Edi Rama, teksa...

Përfaqësues të shoqatës “Bijtë e Shqipes” takohen me presidentin e Shqipërisë

Presidenti i Shqipërisë z.Bajram  Begaj gjatë ditëve që mori pjesë në Asamblenë e OKB në New York ftoi edhe përfaqësuesit e shoqatës shqiptare te...

Në kujtim të Petro Pogës, nënshkruesit të Pavarësisë së Shqipërisë

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot ndarjen nga jeta të patriotit e burrit të shtetit Petro Poga, një nga figurat e Rilindjes Kombëtare Shqiptare dhe...

Zvicër/ Kristian Kabashi fiton çmimin Swissalbs “Sipërmarrësi i vitit 2023”

Shoqata Shqiptaro-Zvicerane Swissalbs ka shpallur fituesin e çmimit të sipërmarrësit vitin 2023. Çmimi ju akordua Kristian Kabashit, themelues dhe anëtar bordi i startup-it FinTech...