diaspore

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

diaspore

Zvicër/Kitaristi shqiptar, Vendim Thaqi: Çdo njeri është Ambasador i vendlindjes

Kitaristi i njohur shqiptar Vendim Thaqi prej vitesh jeton dhe punon në Zvicër. Mësimdhënien dhe muzikën ai i quan dy dashuritë e tij të...

Një konkurs letrar bashkon fëmijët në Diasporë

Një konkurs letrat për fëmijë do të bëjë bashkë të gjithë, së paku  virtualisht, krijuesit e vegjël në Diasporë. Shoqata kulturore “Korça”, Athinë në...

Emigrantët për 6 muaj dërguan në Kosovë mbi 433 milionë euro

Mbi 433 milionë euro janë derdhur në Kosovë për gjatë 6 muajve të këtij viti. Këto para kanë ardhur në duart e qytetarëve të Kosovës,...

Raporti / 76% e profesionistëve në Diasporë duan të kontribuojnë në vendlindje

Organizata “Germin” ka publikuar dje një anketë të kryer me rreth 921 ekspertë nga Diaspora mbi angazhimin profesional në vendet e origjinës. Publikimi u...

Skuadra e Diasporës shqiptare në Romë pjesë e turneut të futbollit Mundialido

Në Romë pandemia Covid-19 nuk e ka ndalur dot një rrugëtim sportiv interesant, që dëshmon për pasionin e protagonistëve e sheh prej vitesh një...

Fotografi e rrallë nga publicisti Italo Elmo, vajza arbëreshe me kostum popullor

Një fotografi e rrallë nga publicisti Italo Elmo dëshmon ruajtjen e traditave të arbëreshëve në Kalabri. Në të shihet një vajzë e re me...

Takimi Shqipëri-Kosovë për miratimin e teksteve mësimore për Diasporën

Ministrit i Arsimit dhe Shkencës së Republikës së Kosovës, Prof. Dr. Ramë Likaj dhe drejtoresha e Qendrës së Botimeve për Diasporën znj. Mimoza Hysa...

Sokrat Sinaj: Vota e Diasporës e realizueshme më 2021, duhet vetëm vullnet

Sokrat Sinaj, Anëtar i Këshillit Koordinues të Diaporës në Zvicër në një intervistë për emisionin “Opinion” në Tv Klan ka sqaruar disa nga çështjet...

SHBA / Mark Gjonaj me bizneset e vogla të komunitetit në Nju Jork

Mark Gjonaj, kryetari i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe njëkohësisht këshilltar i Bashkisë së Nju Jorkut ka vizituar disa biznese në CityIsland. Me pronarët e...

Diaspora në tre dekada, remitancat dhe e drejta e votës

Përgjatë tre dekadave të fundit, Diaspora Shqiptare ka luajtur rol kryesor në zhvillimin ekonomik të vendit. Si zgjidhje e vetme për problemin e papunësisë, qytetarë...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...