diaspore

E hënë, 30 Nëntor, 2020
E hënë, 30 Nëntor, 2020

ETIKETA

diaspore

Greqi / Pesë histori shqiptare integrimi në Kretë

Gazeta lokale ishullit të Kretës në Greqi i ka kushtuar një reportazh të gjatë historive të shqiptarëve që kanë arritur të integrohen dhe të...

SHBA/ “Vatra” e Miçiganit zgjedh kryetarin e ri

Dega e Vatrës në Michigan ka zgjedhur këtë fundjavë kryetarin e saj të ri, Isuf Spahiu, si dhe President Nderi Tasim Ruko, themelues i...

Zvicër/Kitaristi shqiptar, Vendim Thaqi: Çdo njeri është Ambasador i vendlindjes

Kitaristi i njohur shqiptar Vendim Thaqi prej vitesh jeton dhe punon në Zvicër. Mësimdhënien dhe muzikën ai i quan dy dashuritë e tij të...

Një konkurs letrar bashkon fëmijët në Diasporë

Një konkurs letrat për fëmijë do të bëjë bashkë të gjithë, së paku  virtualisht, krijuesit e vegjël në Diasporë. Shoqata kulturore “Korça”, Athinë në...

Emigrantët për 6 muaj dërguan në Kosovë mbi 433 milionë euro

Mbi 433 milionë euro janë derdhur në Kosovë për gjatë 6 muajve të këtij viti. Këto para kanë ardhur në duart e qytetarëve të Kosovës,...

Raporti / 76% e profesionistëve në Diasporë duan të kontribuojnë në vendlindje

Organizata “Germin” ka publikuar dje një anketë të kryer me rreth 921 ekspertë nga Diaspora mbi angazhimin profesional në vendet e origjinës. Publikimi u...

Skuadra e Diasporës shqiptare në Romë pjesë e turneut të futbollit Mundialido

Në Romë pandemia Covid-19 nuk e ka ndalur dot një rrugëtim sportiv interesant, që dëshmon për pasionin e protagonistëve e sheh prej vitesh një...

Fotografi e rrallë nga publicisti Italo Elmo, vajza arbëreshe me kostum popullor

Një fotografi e rrallë nga publicisti Italo Elmo dëshmon ruajtjen e traditave të arbëreshëve në Kalabri. Në të shihet një vajzë e re me...

Takimi Shqipëri-Kosovë për miratimin e teksteve mësimore për Diasporën

Ministrit i Arsimit dhe Shkencës së Republikës së Kosovës, Prof. Dr. Ramë Likaj dhe drejtoresha e Qendrës së Botimeve për Diasporën znj. Mimoza Hysa...

Sokrat Sinaj: Vota e Diasporës e realizueshme më 2021, duhet vetëm vullnet

Sokrat Sinaj, Anëtar i Këshillit Koordinues të Diaporës në Zvicër në një intervistë për emisionin “Opinion” në Tv Klan ka sqaruar disa nga çështjet...

Të fundit

Intervista / Valbona Mara: Realiteti i mësimdhënies në zonat e largëta në Greqi

Cili është realiteti i kurseve të mësimit plotësues të gjuhës shqipe në Greqi? Si e përjetojnë situatën aktuale të covid-19 shqiptarët në Kavala e...

Historia / Kush ishin vëllezërit që “shkrinë pasurinë” për Qeverinë e Vlorës

Vit pas viti, në përvjetorin e Pavarësisë së shpallur më 1912-ën, dalin të dhëna të asaj kohe, të atij momenti historik. Një prej tyre...

Gjermani/ Aksidenti i merr jetën të riut shqiptar dhe vajzës së tij 6-muajshe

Një lajm i dhimbshëm vjen nga Gjermania, ku një i ri ka humbur jetën në mënyrë tragjike për shkak të një aksidenti të rëndë. Fatkeqësisht...

Australi / Fëmijët festojnë me ritmet e “Xhamadani vija-vija”

Në Perth të Australisë shqiptarët u mblodhën për të festuar së bashku ditën e Pavarësisë së Shqipërisë. Por surpriza e aktivitetit ishte kënga "Xhamadani vija-vija"...

Zvicër / Krijon aplikacionin për mjekët kirurgë, i vendos emrin shqiptar

Endri Dibra është doktor i shkencave kompjuterike, i cili punon dhe jeton në Zyrih, Zvicër. Ai është themelues i kompanisë "Arbrea Labs". Së fundi...