diaspore

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

diaspore

Mark Gjonaj: Krenari bashkëpunimi me Dhomën e Tregtisë së Grave në Nju Jork

Në datën 24 qershor, Mark Gjonaj, kryetari i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe njëkohësisht këshilltar i Bashkisë së Nju Jorkut  do të zhvillojë një...

Ylfete Fanaj, zyrtarisht Presidentja e parë shqiptare e Parlamentit të Lucernës

Ylfete Fanaj ka marrë zyrtarisht sot postin e Presidentes në Parlamentin e Lucernës Me 3925 vota, ajo fitoi të drejtën të përfaqësojë elektoratin dhe partinë...

Ministri Majko: Vota e emigrantëve, e drejtë Kushtetuese, nuk mund të negociohet

Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko ka folur për garantimin e të drejtës së votës për shtetasit shqiptarë që jetojnë jashtë. “Kjo është një...

Lidhja e Gruas Shqiptare në Greqi, aktivitete për Ditën e Refugjatëve

Në Ditën Ndërkombëtare të Refugjatëve aktiviste të Lidhjes së Gruas Shqiptare në Greqi zhvilluan një vizitë në kampin e refugjatëve në Eleona (Athinë). Një...

BERZH: Shqipëria rimëkëmbje të shpejtë ekonomike me 12%

"Ekonomia shqiptare mund të pësojë një rritje prej 12%".  Kështu u shpreh Drejtori i Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) në Shqipëri, Matteo Colangeli gjatë një interviste televizive. Ai deklaroi...

QSPA marrëveshje bashkëpunimi me bibliotekën e Kosovës

Në mjediset e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani” është nënshkruar Marrëveshja e Bashkëpunimit midis kësaj biblioteke dhe Qendrës së Studimeve dhe Publikimeve për...

Itali / Rifillojnë koncertet, violinisti shqiptar interpreton Pjetër Gacin

Orkestra Haydn po interpreton koncerte të drejtpërdrejta – edhe pse ajo akoma nuk mund të paraqitet në formacionin e plotë. Kjo është arsyeja kryesore...

Shqipëria rinis fluturimet ndërkombëtare nga data 22 qershor

Duke nisur që nga dita e hënë, datë 22 qershor, do të rinisin fluturimet e rregullta ndërkombëtare për dhe nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës. Ministria...

Aleancën Kulturore Shqiptaro-Amerikane sot online me filmin “Zana”

Programi i Studimeve Shqiptare "The Hidai “Eddie” Bregu"  në bashkëpunim me Aleancën Kulturore Shqiptaro-Amerikane do të shfaq sot ne nje takim online filmin "ZANA". Filmi...

Eurostat / Shqipëria, prodhuesja më e madhe e agrumeve në Evropë

Prodhimi i agrumeve në Shqipëri përfaqësohet kryesisht nga kultivimi i mandarinës në rajonin e Sarandës. Prodhimi i nandarinës nga ferma kolektive më e famshme në...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...