Ambasada e Shqiperise

E martë, 16 Prill, 2024
E martë, 16 Prill, 2024

ETIKETA

Ambasada e Shqiperise

Covid-19 / Ja si mund të kthehen në rrugë tokësore shqiptarët nga vendet e BE-së

Shqipëria hap kufirin tokësor për shtetas shqiptarë dhe të huaj më datë 1 qershor, pas mbylljes prej afro dy muajsh për shkak të pandemisë...

COVID-19 / Bullgaria nga 1 qershori ndalon hyrjen e shtetasve të huaj

Bullgaria ka njoftuar se do të ndalojë përkohësisht hyrjen e të gjithë shtetasve në të gjithë pikat e kalimit kufitar të transportit tokësor, ajror,...

Covid/ Ambasada e Shqipërisë në Romë: Nga 3 qershori nisin shërbimet konsullore

Shërbimet konsullore të ambasadave në çdo vend ishin pezulluar përkohësisht për shkak të pandemisë së Covid-19. Pas afro dy muajsh, shumë prej tyre, falë...

Hungaria lehtëson masat në luftën ndaj pandemisë Covid-19

Hungaria lehtëson masat e marra në luftën ndaj pandemisë Covid-19. Ambasada Shqiptare në Hungari komunikon se ditën e hënë (18 maj) do të hiqen...

Itali/ Poeti i ri shqiptar, Julian Zhara nderohet në Itali me çmimin “Lermontov”

Poeti i ri shqiptar, Julian Zhara është nderuar në Itali me çmimin "Lermontov", për aktivitetin e tij poetik në edicionin 18 të Festivalit Kombëtar...

Njoftim i rëndësishëm mbi lejet e qëndrimit të shqiptarëve në Itali

Lejet e qendrimit të shqiptarëve në Itali që kanë skaduar ose skadojnë në shtatë muajt e parë të vitit, do të ruajnë vlefshmërinë e...

Të fundit

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...

SHBA/ Dr. Yllka Filipi në krye të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë

Në një atmosferë plotë entuziazëm dhe të kulturuar, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë mbajti zgjedhjet e reja më 7 prill 2024, në bibliotekën e qytetit...

Mjedisi si faktor i ndikimit të drejtëpërdrejtë në shëndetin publik

Javën e fundit te muajit te kaluar, më 25 dhe 26 mars mora pjesë në një konferencë të dytë vjetore të shëndetit publik dhe...