Shkolla Shqipe

E mërkurë, 19 Qershor, 2024
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

Shkolla Shqipe

QBD me konsullin e Kosovës, bashkëpunim për tekstet e gjuhës shqipe

Sot, Qendra e Botimeve për Diasporën priti Konsullin e...

Mësuesit në Diasporë zgjedhin Këshillin e mësimit shqip

Mësues të shkollave shqipe në Diasporë, nga disa shtet...

Drita Gjongecaj: Ruajtja dhe trashëgimi i gjuhës shqipe, detyrë e çdo shqiptari

Drita Gjongecaj është një intelektuale e mirintegruar në botën...

Francë/ Rrjeti i Studentëve Shqiptarë organizon aktivitetin e radhës

Organizimet vullnetare të anëtarëve të Diasporës shqiptare në vendet...

SHBA / Studentët që mund të ndjekin shkollën online, duhet të largohen nga vendi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë vendi më i...

QBD publikon falas online fjalorin dygjuhësh për fëmijë, shqip-turqisht

Qendra e Botimeve për Diasporën vë në dispozicion të...

Karlo Taljavini, studiuesi i gjuhës shqipe në Dalmaci

Sot 117-vjetor i vdekjes së gjuhëtarit dhe albanologut, Karlo...

Rrugët e Diasporës në letra

Kufiri ka shënjuar jetët e shqiptarëve ndër shekuj. Herë...

139 vjetori i ndarjes nga jeta të matematikanit dhe filozofit Hasan Tahsini

Korriku i këtij viti shënon 139 vjetorin e ndarjes...

Adriana Fishta-Bejko: Ta ruajmë gjuhën dhe identitetin, siç bënë arbëreshët

Dr. Adriana Fishta-Bejko lindi dhe u rrit në Shkodër....

QBD me konsullin e Kosovës, bashkëpunim për tekstet e gjuhës shqipe

Sot, Qendra e Botimeve për Diasporën priti Konsullin e...

Mësuesit në Diasporë zgjedhin Këshillin e mësimit shqip

Mësues të shkollave shqipe në Diasporë, nga disa shtet...

Drita Gjongecaj: Ruajtja dhe trashëgimi i gjuhës shqipe, detyrë e çdo shqiptari

Drita Gjongecaj është një intelektuale e mirintegruar në botën...

Francë/ Rrjeti i Studentëve Shqiptarë organizon aktivitetin e radhës

Organizimet vullnetare të anëtarëve të Diasporës shqiptare në vendet...

SHBA / Studentët që mund të ndjekin shkollën online, duhet të largohen nga vendi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë vendi më i...

QBD publikon falas online fjalorin dygjuhësh për fëmijë, shqip-turqisht

Qendra e Botimeve për Diasporën vë në dispozicion të...

Karlo Taljavini, studiuesi i gjuhës shqipe në Dalmaci

Sot 117-vjetor i vdekjes së gjuhëtarit dhe albanologut, Karlo...

Rrugët e Diasporës në letra

Kufiri ka shënjuar jetët e shqiptarëve ndër shekuj. Herë...

139 vjetori i ndarjes nga jeta të matematikanit dhe filozofit Hasan Tahsini

Korriku i këtij viti shënon 139 vjetorin e ndarjes...

Adriana Fishta-Bejko: Ta ruajmë gjuhën dhe identitetin, siç bënë arbëreshët

Dr. Adriana Fishta-Bejko lindi dhe u rrit në Shkodër....

Të fundit

Tiranë-Zagreb fluturime direkte deri në tetor 2024

Kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance "Croatia Airlines" ka njoftuar se do të kryejë fluturime direkte Zagreb-Tiranë deri në muajin tetor...

Festa e Kurban Bajramit në komunitetin shqiptar në Nju Jork

Kurban Bajrami, ka mbledhur bashkë bashkatdhetarët tanë të besimit islam në mëngjesin e së dielës, gjatë ceremonisë së faljes për këtë festë të rëndësishme...

Takimi mbi Gjuhën dhe Kulturën Shqiptare në Diasporë në Universitetin e Shkodrës

Në një takim të organizuar nga departamenti i Letërsisë së Universitetit të Shkodrës "Luigj Gurakuqi", u diskutua mbi temën "Gjuha dhe kultura shqiptare në...

1938/ The Washington Post: Rrëfimi i Gerald G. Gross për Faik Konicën

“The Washington Post” ka botuar, të dielën e 13 shkurtit 1938, në faqen n°4, një rrëfim asokohe për Faik Konicën nga gazetari amerikan Gerald...

SHBA/Ceremonia e 17-të Përkujtimore e Viktimave të Komunizmit në Washington

Më 14 qershor 2024, përfaqësues nga ambasadat, delegacionet dhe organizatat etnike dhe të të drejtave të njeriut  u mblodhën së bashku me drejtuesit e...