Shkolla Shqipe

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

Shkolla Shqipe

SHBA / Studentët që mund të ndjekin shkollën online, duhet të largohen nga vendi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë vendi më i...

QBD publikon falas online fjalorin dygjuhësh për fëmijë, shqip-turqisht

Qendra e Botimeve për Diasporën vë në dispozicion të...

Karlo Taljavini, studiuesi i gjuhës shqipe në Dalmaci

Sot 117-vjetor i vdekjes së gjuhëtarit dhe albanologut, Karlo...

Rrugët e Diasporës në letra

Kufiri ka shënjuar jetët e shqiptarëve ndër shekuj. Herë...

139 vjetori i ndarjes nga jeta të matematikanit dhe filozofit Hasan Tahsini

Korriku i këtij viti shënon 139 vjetorin e ndarjes...

Adriana Fishta-Bejko: Ta ruajmë gjuhën dhe identitetin, siç bënë arbëreshët

Dr. Adriana Fishta-Bejko lindi dhe u rrit në Shkodër....

Vendimi / Tekste falas për mësimin e gjuhës shqipe në Diasporë

Këshilli i Ministrave ka miratuar sot vendimin për tekstet...

Takimi Shqipëri-Kosovë për miratimin e teksteve mësimore për Diasporën

Ministrit i Arsimit dhe Shkencës së Republikës së Kosovës,...

QBD publikon falas online fjalorin për fëmijë shqip-gjermanisht

Qendra e Botimeve për Diasporën në faqen e saj...

Itali / Përurohet qendra në shërbim të komunitetit shqiptar në Reggio Emilia

Pavarësisht situatës së vështirë me të cilën po përballet...

SHBA / Studentët që mund të ndjekin shkollën online, duhet të largohen nga vendi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë vendi më i...

QBD publikon falas online fjalorin dygjuhësh për fëmijë, shqip-turqisht

Qendra e Botimeve për Diasporën vë në dispozicion të...

Karlo Taljavini, studiuesi i gjuhës shqipe në Dalmaci

Sot 117-vjetor i vdekjes së gjuhëtarit dhe albanologut, Karlo...

Rrugët e Diasporës në letra

Kufiri ka shënjuar jetët e shqiptarëve ndër shekuj. Herë...

139 vjetori i ndarjes nga jeta të matematikanit dhe filozofit Hasan Tahsini

Korriku i këtij viti shënon 139 vjetorin e ndarjes...

Adriana Fishta-Bejko: Ta ruajmë gjuhën dhe identitetin, siç bënë arbëreshët

Dr. Adriana Fishta-Bejko lindi dhe u rrit në Shkodër....

Vendimi / Tekste falas për mësimin e gjuhës shqipe në Diasporë

Këshilli i Ministrave ka miratuar sot vendimin për tekstet...

Takimi Shqipëri-Kosovë për miratimin e teksteve mësimore për Diasporën

Ministrit i Arsimit dhe Shkencës së Republikës së Kosovës,...

QBD publikon falas online fjalorin për fëmijë shqip-gjermanisht

Qendra e Botimeve për Diasporën në faqen e saj...

Itali / Përurohet qendra në shërbim të komunitetit shqiptar në Reggio Emilia

Pavarësisht situatës së vështirë me të cilën po përballet...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...