Libra

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Libra

Ribotohen tri vepra të Lasgush Poradecit

Ribotohen tri vepra të Lasgush Poradecit të...

“Historia e Skënderbeut”, falas në audio book

“Kryqtari i fundit” historia e heroit tonë...

Punë e madhe krijuese e anëtarëve të shoqatës së shkrimtarëve shqiptar në Suedi

Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptar “...

Poeti arbëresh Lluka Perrone në 100-vjetorin e lindjes

Poezia arbëreshe, në rrafshin diakronik të saj,...

Një udhëtim me librat e Mandalàsë në kulturën arbëreshe

Vepra studimore e Matteo Mandalasë përfshin një...

105-vjetori i lindjes së Akademikut Mahir Domi

Akademik Mahir Domi ishte një ndër gjuhëtarët...

Arbënishtja e Zarës në Kroaci

Arbënishtja e Zarës në Kroaci. Një bisedë me profesoreshën...

Ja cila është poezia e parë në gjuhën shqipe

“Kënga e përshpirtshme” është poezia më e...

Tahir Kolgjini, studiues i shquar i gjuhës shqipe

Ndihmesat që ka dhënë Tahir Kolgjini në...

Histori / Alternativat për drejtimin e lëvizjes shqiptare në Diasporë

Prej kohësh në gjirin e mërgatave shqiptare...

Ribotohen tri vepra të Lasgush Poradecit

Ribotohen tri vepra të Lasgush Poradecit të...

“Historia e Skënderbeut”, falas në audio book

“Kryqtari i fundit” historia e heroit tonë...

Punë e madhe krijuese e anëtarëve të shoqatës së shkrimtarëve shqiptar në Suedi

Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptar “...

Poeti arbëresh Lluka Perrone në 100-vjetorin e lindjes

Poezia arbëreshe, në rrafshin diakronik të saj,...

Një udhëtim me librat e Mandalàsë në kulturën arbëreshe

Vepra studimore e Matteo Mandalasë përfshin një...

105-vjetori i lindjes së Akademikut Mahir Domi

Akademik Mahir Domi ishte një ndër gjuhëtarët...

Arbënishtja e Zarës në Kroaci

Arbënishtja e Zarës në Kroaci. Një bisedë me profesoreshën...

Ja cila është poezia e parë në gjuhën shqipe

“Kënga e përshpirtshme” është poezia më e...

Tahir Kolgjini, studiues i shquar i gjuhës shqipe

Ndihmesat që ka dhënë Tahir Kolgjini në...

Histori / Alternativat për drejtimin e lëvizjes shqiptare në Diasporë

Prej kohësh në gjirin e mërgatave shqiptare...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...