Pjeter Logoreci

E hënë, 3 Gusht, 2020
E hënë, 3 Gusht, 2020

AUTHOR NAME

Pjeter Logoreci

2 POSTIME
0 KOMENTET

Karl Ghega, mjeshtri i ndërtimit të hekurudhës së parë malore në botë

Vizitori që udhëton me tren nga Vjena në drejtim të Graz-it, mrekullohet nga pamjet e rradha të natyrës malore të zonës të Semmering-ut. Menjëherë...

Jeta dhe vepra e atdhetarit Kolë Rrota në Vjenë

Mbi jetën e veprën e atdhetarit Kolë Rrota në Vjenë I dekoruar, në vitin 1917 me Kryqin e Artë të Kurorës nga Madhërija e Tij...

Të fundit

Filip Shiroka poeti i soneteve të rralla shqiptare

Më 3 gusht 1859 lindi në Shkodër Filip Shiroka, inxhinier, poet lirik dhe veprimtar i Rilindjes Kombëtare. Mësimet fillore i mori tek etërit françeskanë, ndër...

Kosovë / Diaspora ka dërguar më shumë para gjatë pandemisë

Linda Zejnullahu, rreth 25 vjeçe, që jeton në Komunën e Shtimes, me vite të tëra merr ndihmë financiare nga xhaxhai i saj i cili...

Greqi / Xhoi, inxhinierja shqiptare kampione e botës në Kick Boxing

Xhoi Keliraqi ka lindur dhe është rritur në Greqi, nga prindër emigrantë. Ish-redaktorja më e re e medias komunitare “Gazeta e Athinës”, e pranishme...

Rita Ora bën thirrje të ndalohet racizmi

Më shumë se 700 persona nga industria e filmit në Britani, përfshirë artistë, menaxherë, producentë dhe kompani të ndryshme, kanë shkruar një letër të...

Greqia ndryshon vendim, lejon fluturime me Shqipërinë

Autoriteti i Aviacionit Civil grek njoftoi zëvendësimin e direktivës së 1 Gushtit lidhur me fluturimet ajrore drejt dhe nga Shqipëria dhe Maqedonia Veriore. Sipas...