Intervista

E enjte, 21 Janar, 2021
E enjte, 21 Janar, 2021

Intervista

Zvicër/ Politikani Bajrami: Mësimi i shqipes, rruga më e mirë e mos asimilimit

Belul Bajrami i lindur në fshatin Piranë të Prizrenit...

Bullgari/ Rikthehet ekspozita “Beautiful Albania”

Në Bullgari më datë 16 nëntor është rikthyer sërish...

Spanjë / Opera “Rusalka” nga Christof Loy mban firmën e koreografit shqiptar

Koreografi shqiptar Klevis Elmazaj ishte vetëm 5 vjeç kur...

Intervista / Iljaz Loku, autori i logos së Shoqatës Shqiptaro-Kanadeze

Në kuadër të 30- vjetorit të themelimit të Shoqatës...

Zvicër/ Mësuesja shqiptare: Gjuha amtare është baza e gjuhëve të tjera

"Nuk mund të mësosh dhe të edukohesh me një...

Intervista / Artisti shqiptar në Milano, Donald Braho sjell “Uno Quattro”

Donald Braho është një ndër artistët e rinj i...

Intervista/Roli i konsulentit të biznesit në realitetin e ri ekonomik post Covid

Earla Alimehmeti është e vetmja konsulente biznesi shqiptare e...

Intervista/ “Shkodra elektronike” në Itali dhe përkufizimi “pop post emigrant”

“Shkodra Elektronike” është një dyshe e formuar nga Kolë...

Kanada/ Denisa Balla: Shërbimi në komunitet detyrë dhe privilegj i Diasporës

Aktiviste në komunitet dhe politikë Denisa Balla ka bashkëthemeluar...

Danimarkë/ Adnan Aliti: Shqiptarët popull dinjitoz dhe i kulturuar

Në periudhën e luftës së Kosovës, Adnan Aliti vendosi...

Zvicër/ Politikani Bajrami: Mësimi i shqipes, rruga më e mirë e mos asimilimit

Belul Bajrami i lindur në fshatin Piranë të Prizrenit...

Bullgari/ Rikthehet ekspozita “Beautiful Albania”

Në Bullgari më datë 16 nëntor është rikthyer sërish...

Spanjë / Opera “Rusalka” nga Christof Loy mban firmën e koreografit shqiptar

Koreografi shqiptar Klevis Elmazaj ishte vetëm 5 vjeç kur...

Intervista / Iljaz Loku, autori i logos së Shoqatës Shqiptaro-Kanadeze

Në kuadër të 30- vjetorit të themelimit të Shoqatës...

Zvicër/ Mësuesja shqiptare: Gjuha amtare është baza e gjuhëve të tjera

"Nuk mund të mësosh dhe të edukohesh me një...

Intervista / Artisti shqiptar në Milano, Donald Braho sjell “Uno Quattro”

Donald Braho është një ndër artistët e rinj i...

Intervista/Roli i konsulentit të biznesit në realitetin e ri ekonomik post Covid

Earla Alimehmeti është e vetmja konsulente biznesi shqiptare e...

Intervista/ “Shkodra elektronike” në Itali dhe përkufizimi “pop post emigrant”

“Shkodra Elektronike” është një dyshe e formuar nga Kolë...

Kanada/ Denisa Balla: Shërbimi në komunitet detyrë dhe privilegj i Diasporës

Aktiviste në komunitet dhe politikë Denisa Balla ka bashkëthemeluar...

Danimarkë/ Adnan Aliti: Shqiptarët popull dinjitoz dhe i kulturuar

Në periudhën e luftës së Kosovës, Adnan Aliti vendosi...

Të fundit

Marrëveshja me Serbinë, shqiptarë mund të lëvizin me kartë ID nga 20 janari

Prej 20 janarit shqiptarët në Serbi mund të shkojnë me kartë identiteti, pas hyrjes në fuqi të marrëveshjes mes dy vendeve mbi lëvizjen e...

Francë/ Studentët shqiptarë vizitojnë ekspozitën ′′Ilirët e fundit”

′′The Last Illyriens" (Ilirët e fundit) është ekspozita e çelur në Francë nga fotoreporteri francez Denis Meyer. Ekspozitën e kanë vizituar nga afër edhe...

Si të aplikoj online për rinovim dokumentash biometrike dhe deklarim të adresës

Shtetasit shqiptarë që jetojnë jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë tashmë kanë mundësi të aplikojnë online për rinovimin e dokumentave të tyre biometrike (pasaportë...

Kosova voton, kreu i KQZ sqaron detajet për votën e Diasporës

Pak javë para zgjedhjeve të parakohshme në Kosovë, mes shumë polemikave për mënyrën që KQZ e Kosovës ka zgjedhur për konfirmimin e votës së...

Irlandë/ Talenti rekordmen me origjinë shqiptare pranë transferimit tek Inter

Futbollisti shqiptar Kevin Zefi është një emër shumë i njohur në Irlandë, pasi aktivizohet më gjigandët e futbollit irlandez, Shamrok Rovers. Madje, është golashënuesi...