Financë

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Financë

Të ardhurat nga puna jashtë vendit iu kthyen rritjes në 2021

Të ardhurat e shqiptarëve nga puna jashtë vendit i...

Euro prek nivelin më të ulët nga dhjetori i vitit 2007

Rënia e monedhës europiane në kursin e këmbimit me...

BSH miraton nesër sistemin e pagesave në euro, mund të fillojë punë që në janar

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë pritet të miratojë...

Nivel rekord! Shqiptarët morën 3.8 milionë euro transferta personale offshore

Investimi që individët shqiptarë kanë bërë në qendrat financiare...

Sa pasuri zotërojnë shqiptarët?

Banka Botërore ka publikuar së fundmi raportin me titull...

BERZH: Ekonomia shqiptare pritet të rritet me 8 %

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) vlerëson se...

Fiskalizimi/ Dhoma e Biznesit të Diasporës nis ciklin e dytë të trajnimeve

Në mbështetje të biznesit dhe kryesisht anëtarëve të saj,...

Dhoma e Biznesit të Diasporës nis ciklin e dytë të trajnimeve për fiskalizmin

Në mbështetje të biznesit dhe kryesisht antarëve të saj,...

Analiza/Punësimi në BE po rritet ndjeshëm, por rimëkëmbja nuk është arritur ende

Në Forumin Ekonomik të Brukselit në qershor, Ursula von...

Të ardhurat nga puna jashtë vendit iu kthyen rritjes në 2021

Të ardhurat e shqiptarëve nga puna jashtë vendit i...

Euro prek nivelin më të ulët nga dhjetori i vitit 2007

Rënia e monedhës europiane në kursin e këmbimit me...

BSH miraton nesër sistemin e pagesave në euro, mund të fillojë punë që në janar

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë pritet të miratojë...

Nivel rekord! Shqiptarët morën 3.8 milionë euro transferta personale offshore

Investimi që individët shqiptarë kanë bërë në qendrat financiare...

Sa pasuri zotërojnë shqiptarët?

Banka Botërore ka publikuar së fundmi raportin me titull...

BERZH: Ekonomia shqiptare pritet të rritet me 8 %

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) vlerëson se...

Fiskalizimi/ Dhoma e Biznesit të Diasporës nis ciklin e dytë të trajnimeve

Në mbështetje të biznesit dhe kryesisht anëtarëve të saj,...

Dhoma e Biznesit të Diasporës nis ciklin e dytë të trajnimeve për fiskalizmin

Në mbështetje të biznesit dhe kryesisht antarëve të saj,...

Analiza/Punësimi në BE po rritet ndjeshëm, por rimëkëmbja nuk është arritur ende

Në Forumin Ekonomik të Brukselit në qershor, Ursula von...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...