Aktualitet

E diel, 23 Qershor, 2024
E diel, 23 Qershor, 2024

Aktualitet

Gjermania “komandon” Covid, mjeku shqiptar veçon 3 elementët që bëjnë diferencën

Mbi 103 mijë persona janë prekur nga koronavisur në...

SHBA/ COVID-19 ndryshon rregullat e siguracioneve të papunësisë

Ambasada Shqiptare në SHBA u vjen në...

SHBA / Mark Gjonaj: Duhet ndihmuar biznesi i vogël, punëson mijëra emigrantë

Mark Gjonaj, kryetar i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe...

Londër / Mjeku shqiptar: Si e mposhta Covid-19

Adrian Fandi, mjek shqiptar me banim në Londër ka...

Covid-19, BE 15 miliardë euro ndihma për vendet në nevojë

Bashkimi Evropian njoftoi se ata do të sigurojnë 15...

8 prill 1937 botohet për herë të parë “Lahuta e Malcís”

Më 8 prill 1937 u botua për herë të...

Ndërhyrja e KKD / Transferohen në karantinë në Korçë shqiptarët e mbetur në kufi

Pas deklaratës së Këshillit Koordinues të Diasporës, se do...

Ekonomi/18% më shumë eksporte të prodhimeve bujqësore krahasuar me marsin 2019

Kryetari i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla tha...

Gjermania “komandon” Covid, mjeku shqiptar veçon 3 elementët që bëjnë diferencën

Mbi 103 mijë persona janë prekur nga koronavisur në...

SHBA/ COVID-19 ndryshon rregullat e siguracioneve të papunësisë

Ambasada Shqiptare në SHBA u vjen në...

SHBA / Mark Gjonaj: Duhet ndihmuar biznesi i vogël, punëson mijëra emigrantë

Mark Gjonaj, kryetar i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe...

Londër / Mjeku shqiptar: Si e mposhta Covid-19

Adrian Fandi, mjek shqiptar me banim në Londër ka...

Covid-19, BE 15 miliardë euro ndihma për vendet në nevojë

Bashkimi Evropian njoftoi se ata do të sigurojnë 15...

8 prill 1937 botohet për herë të parë “Lahuta e Malcís”

Më 8 prill 1937 u botua për herë të...

Ndërhyrja e KKD / Transferohen në karantinë në Korçë shqiptarët e mbetur në kufi

Pas deklaratës së Këshillit Koordinues të Diasporës, se do...

Ekonomi/18% më shumë eksporte të prodhimeve bujqësore krahasuar me marsin 2019

Kryetari i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla tha...

Të fundit

Fëmijët e Diasporës nisin shkollën verore “Jam Shqiptar”

Me pjesëmarrjen e 20 nxënësve nga diaspora shqiptare në Itali, ka nisur ditën e sotme shkolla verore “Jam Shqiptar”. Kjo nismë mbështetet nga Ministria...

Franca, vendi më i kërkuar nga shqiptarët për azil

Franca vijon të mbetet destinacioni kryesor ku shtetasit shqiptarë drejtohen për të kërkuar azil. Teksa në 2022 dhe 2023 një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve...

Lamtumirë At Antonio Bellushi, Bilbil i Gjuhës Shqipe dhe Arbërisë

Edhe pse të larguar 600 vjet më parë, pas vdekjes së Skënderbeut, Arbëreshët e Italisë nuk i harruan kurrë rrënjët e tyre të lashta. Arbëreshi...

Shuhet Atë Antonio Bellusci

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta Atë Antonio Bellusci, hulumtuesi i përkushtuar i kulturës iliro-shqiptare, studimet etnografike të së cilit hodhë ndritë mbi...

Tiranë-Zagreb fluturime direkte deri në tetor 2024

Kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance "Croatia Airlines" ka njoftuar se do të kryejë fluturime direkte Zagreb-Tiranë deri në muajin tetor...