Aktivitete

E enjte, 29 Shkurt, 2024
E enjte, 29 Shkurt, 2024

Aktivitete

Takimi i Dhomës së Biznesit për Pavarësinë:Bashkëpunim dhe rrjetëzim në Diasporë

Presidenti i Nderit të Dhomës së Biznesit të Diasporës...

Bullgari/ Komuniteti shqiptar në Sofje feston 28 Nëntorin

Ambasada e Shqipërisë në Sofje së bashku me komunitetin...

Greqi/ Shoqata Korinthi kremton festat e nëntorit

Shoqata Korinth në Greqi organizoi një koncert artistik në...

Mbahet spektakli “Nëntori Shqiptar në New York”

Qindra vetë u mblodhën në sallën e Capital Ballroom...

Masat COVID anulojnë “Javët e Kulturës Shqiptare në Austri”

Për shkak të shtrëngimit të masave në Austri, Këshilli...

Shqipëria dhe Italia midis letërsisë, muzikës dhe kulturës

E shtunë 27 nëntor ora 11:00 në Bibliotekën Vaccheria...

Vazhdon tradita e ngritjes së flamurit shqiptar në Australi

Kryetari i Komuniteti Shqiptar në Melbur, Australi Sezar Jakupi...

Greqi/ Komuniteti shqiptar kremton festat e Nëntorit

Si në shumë vende në botë ku ka Diasporë...

Konferencë me temë “Ndjenja e përkatësisë ndaj komunitetit shqiptar në Kroaci”

Në periudhën 18-20 Nëntor 2021 me ftesë të misionarëve...

QSPA: Synimet e konferencës për “Arbëreshët në fokusin e shtetit shqiptar”

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët organizoi sot...

Takimi i Dhomës së Biznesit për Pavarësinë:Bashkëpunim dhe rrjetëzim në Diasporë

Presidenti i Nderit të Dhomës së Biznesit të Diasporës...

Bullgari/ Komuniteti shqiptar në Sofje feston 28 Nëntorin

Ambasada e Shqipërisë në Sofje së bashku me komunitetin...

Greqi/ Shoqata Korinthi kremton festat e nëntorit

Shoqata Korinth në Greqi organizoi një koncert artistik në...

Mbahet spektakli “Nëntori Shqiptar në New York”

Qindra vetë u mblodhën në sallën e Capital Ballroom...

Masat COVID anulojnë “Javët e Kulturës Shqiptare në Austri”

Për shkak të shtrëngimit të masave në Austri, Këshilli...

Shqipëria dhe Italia midis letërsisë, muzikës dhe kulturës

E shtunë 27 nëntor ora 11:00 në Bibliotekën Vaccheria...

Vazhdon tradita e ngritjes së flamurit shqiptar në Australi

Kryetari i Komuniteti Shqiptar në Melbur, Australi Sezar Jakupi...

Greqi/ Komuniteti shqiptar kremton festat e Nëntorit

Si në shumë vende në botë ku ka Diasporë...

Konferencë me temë “Ndjenja e përkatësisë ndaj komunitetit shqiptar në Kroaci”

Në periudhën 18-20 Nëntor 2021 me ftesë të misionarëve...

QSPA: Synimet e konferencës për “Arbëreshët në fokusin e shtetit shqiptar”

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët organizoi sot...

Të fundit

Parlamenti Britanik fokus te rinia shqiptare, prezanton projektin “Gjenerata e ardhshme në Shqipëri”

Ditën e martë më 27 shkurt 2024, në Dhomën e Komunave të vendosur në ndërtesën madhështore të House of Parlamenti, Westminster në Londër, u...

Shpallen fituesit e tregimeve arbëreshe më të mira në konkursin: “Krenarbëria”

Sot u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve të edicionit të parë të konkursit “Krenarbëria”, i cili u organizua nga Qendra e Studimeve dhe...

Në shërbim të gjuhës shqipe!

Të dielën me datë 25 shkurt 2024, anëtarët e Kryesisë dhe përfaqësuesit kantonalë, mësues dhe prindër të “Shkollës Shqipe” në Zvicër u bënë bashkë...

Kongresmenja Ocasio-Cortez: Do të luftoj që të miratohet rezoluta për ndëshkimin e krimeve të luftës së Kosovës  

Si përfaqësuesja e SHBA-së e një distrikti të Kongresit me shumicë shqiptare, e ftuara speciale e ngjarjes, kongresmenja Alexandra Ocasio-Cortez bëri thirrje për t'i...

Mark Gjonaj: 16 vite Kosovë e Pavarur, Serbia të mos provokojë por të dënojë kriminelët e luftës

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës në ambientet e Bashkisë së New York-ut nu ishte vetëm një moment festimesh, poer edhe nje moment reflektimi....