Aktivitete

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

Aktivitete

Germin organizon një tjetër takim me fokus Remitancat

Organizata Germin në vazhdën e aktiviteteve organizon ditën e...

100-vjetori i marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Britanisë

Sot është zhvilluar në Londër të Mbretërisë së Bashkuar...

“OriginAL”, programi që synon të lidh të rinjtë e Diasporës me vendet amë

Organizata GERMIN do të lançojë një nga programet më...

Diaspora shqiptare në Londër pjesë e “Multicultural Fashion Show”

Shqipëria merr pjesë në aktivitetin ndërkulturor “Fashion Gala” Londër...

Unioni i Shoqatave Shqiptare në Suedi nis organizimet për festat e Nëntorit

Unioni i Shoqatave Shqiptare në Suedi organizon një manifestim...

Kroaci/ Dita e dytë e aktiviteteve në kuadër të “Ditëve të Kulturës Shqiptare”

Komuniteti shqiptarë në Karllovac vazhdimisht organizon manifestime të ndryshme...

SHBA/ Diaspora në Michigan kremton 150-vjetorin e lindjes së At Gjergj Fishtës

Nën organizimin e Shoqatës “Jehona e Malësisë”, u shënua...

Mbahet në Tiranë konferenca me temë “Migrimi, Diaspora dhe Zhvillimi…”

Sot edhe nesër në Tiranë mbahet konferenca ndërkombëtare e...

Prezantohet në Bari libri i autorit Eqrem Çabej

U prezantua dje në Bari, libri "Tra gli albanesi...

“NAIM-A TOUR”, arbëresh dhe ekspertë italianë pushtojnë jugun e Shqipërisë

Programi i Diasporës së IOM në Shqipëri ka zhvilluar...

Germin organizon një tjetër takim me fokus Remitancat

Organizata Germin në vazhdën e aktiviteteve organizon ditën e...

100-vjetori i marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Britanisë

Sot është zhvilluar në Londër të Mbretërisë së Bashkuar...

“OriginAL”, programi që synon të lidh të rinjtë e Diasporës me vendet amë

Organizata GERMIN do të lançojë një nga programet më...

Diaspora shqiptare në Londër pjesë e “Multicultural Fashion Show”

Shqipëria merr pjesë në aktivitetin ndërkulturor “Fashion Gala” Londër...

Unioni i Shoqatave Shqiptare në Suedi nis organizimet për festat e Nëntorit

Unioni i Shoqatave Shqiptare në Suedi organizon një manifestim...

Kroaci/ Dita e dytë e aktiviteteve në kuadër të “Ditëve të Kulturës Shqiptare”

Komuniteti shqiptarë në Karllovac vazhdimisht organizon manifestime të ndryshme...

SHBA/ Diaspora në Michigan kremton 150-vjetorin e lindjes së At Gjergj Fishtës

Nën organizimin e Shoqatës “Jehona e Malësisë”, u shënua...

Mbahet në Tiranë konferenca me temë “Migrimi, Diaspora dhe Zhvillimi…”

Sot edhe nesër në Tiranë mbahet konferenca ndërkombëtare e...

Prezantohet në Bari libri i autorit Eqrem Çabej

U prezantua dje në Bari, libri "Tra gli albanesi...

“NAIM-A TOUR”, arbëresh dhe ekspertë italianë pushtojnë jugun e Shqipërisë

Programi i Diasporës së IOM në Shqipëri ka zhvilluar...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...