Aktivitete

E diel, 23 Qershor, 2024
E diel, 23 Qershor, 2024

Aktivitete

SHBA/ Një diskutim për sfidat e medias në Europën lindore

Qendra “Melikian”, pranë Arizona “State University”  do të organizojë...

Foto Dite/ Shqipëria dhe Kosova sot në ceremoninë e hapjes së lojërave olimpike

Me një ceremoni madhështore, kanë startuar sot në Kinë...

Gjermani/ Çelet konkursi letrar për mergatë “Azem Shkreli”

Komisioni organizativ i Lidhjes së Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve...

Kanada/14 vjet Pavarësi, ngrihet flamuri i Kosovës në Parlamentin e Saskatchewan

Komuniteti shqiptar në Regina Saskatchewan ka njoftuar se këtë...

Tre kongresistë të fuqishëm ulen mes shqiptarëve në Manhattan

Kosova dhe marrëdhëniet shqiptaro-amerikane ishin në qendër të një...

Akademia e Shkencave organizon takimin “Ismail Kadare, një disidencë letrare”

“Ismail Kadare, një disidencë letrare” do të jetë tema...

15 vite pa i takuar, shqiptarja vishet si Babagjysh dhe surprizon prindërit

Entela Ahmetaj tregoi në një intervistë për “Abc-ja e...

Përfundon “Nëntori shqiptar” në Greqi

Ka qene një muaj i ngjeshur me aktivitete muaji...

“Teuta”, sot në Tetovë festivali i muzikës së vjetër qytetare shqiptare

Festivali i muzikës së vjetër qytetare shqiptare “Teuta” sonte...

Zvicra rregulla të reja për hyrjen në vend

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se...

SHBA/ Një diskutim për sfidat e medias në Europën lindore

Qendra “Melikian”, pranë Arizona “State University”  do të organizojë...

Foto Dite/ Shqipëria dhe Kosova sot në ceremoninë e hapjes së lojërave olimpike

Me një ceremoni madhështore, kanë startuar sot në Kinë...

Gjermani/ Çelet konkursi letrar për mergatë “Azem Shkreli”

Komisioni organizativ i Lidhjes së Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve...

Kanada/14 vjet Pavarësi, ngrihet flamuri i Kosovës në Parlamentin e Saskatchewan

Komuniteti shqiptar në Regina Saskatchewan ka njoftuar se këtë...

Tre kongresistë të fuqishëm ulen mes shqiptarëve në Manhattan

Kosova dhe marrëdhëniet shqiptaro-amerikane ishin në qendër të një...

Akademia e Shkencave organizon takimin “Ismail Kadare, një disidencë letrare”

“Ismail Kadare, një disidencë letrare” do të jetë tema...

15 vite pa i takuar, shqiptarja vishet si Babagjysh dhe surprizon prindërit

Entela Ahmetaj tregoi në një intervistë për “Abc-ja e...

Përfundon “Nëntori shqiptar” në Greqi

Ka qene një muaj i ngjeshur me aktivitete muaji...

“Teuta”, sot në Tetovë festivali i muzikës së vjetër qytetare shqiptare

Festivali i muzikës së vjetër qytetare shqiptare “Teuta” sonte...

Zvicra rregulla të reja për hyrjen në vend

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se...

Të fundit

Fëmijët e Diasporës nisin shkollën verore “Jam Shqiptar”

Me pjesëmarrjen e 20 nxënësve nga diaspora shqiptare në Itali, ka nisur ditën e sotme shkolla verore “Jam Shqiptar”. Kjo nismë mbështetet nga Ministria...

Franca, vendi më i kërkuar nga shqiptarët për azil

Franca vijon të mbetet destinacioni kryesor ku shtetasit shqiptarë drejtohen për të kërkuar azil. Teksa në 2022 dhe 2023 një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve...

Lamtumirë At Antonio Bellushi, Bilbil i Gjuhës Shqipe dhe Arbërisë

Edhe pse të larguar 600 vjet më parë, pas vdekjes së Skënderbeut, Arbëreshët e Italisë nuk i harruan kurrë rrënjët e tyre të lashta. Arbëreshi...

Shuhet Atë Antonio Bellusci

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta Atë Antonio Bellusci, hulumtuesi i përkushtuar i kulturës iliro-shqiptare, studimet etnografike të së cilit hodhë ndritë mbi...

Tiranë-Zagreb fluturime direkte deri në tetor 2024

Kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance "Croatia Airlines" ka njoftuar se do të kryejë fluturime direkte Zagreb-Tiranë deri në muajin tetor...