udhetime

E diel, 23 Qershor, 2024
E diel, 23 Qershor, 2024

ETIKETA

udhetime

COVID-19 / Bullgaria zgjat afatin e ndalimit të fluturimeve

Ambasada shqiptare në Sofje të Bullgarisë ka informuar të gjithë qytetarët shqiptarë për rregullat e ndalimit të vendosura nga qeveria bullgare. Autoritetet bullgare...

Gjermani / Zgjaten kufizimet e udhëtimeve jo të domosdoshme deri në 15 qershor

Qeveria Federale Gjermane ka marrë vendimin për të ndjekur rekomandimin e Komisionit Evropian të datës 8 maj 2020 që në funksion të zbutjes së...

Të fundit

Fëmijët e Diasporës nisin shkollën verore “Jam Shqiptar”

Me pjesëmarrjen e 20 nxënësve nga diaspora shqiptare në Itali, ka nisur ditën e sotme shkolla verore “Jam Shqiptar”. Kjo nismë mbështetet nga Ministria...

Franca, vendi më i kërkuar nga shqiptarët për azil

Franca vijon të mbetet destinacioni kryesor ku shtetasit shqiptarë drejtohen për të kërkuar azil. Teksa në 2022 dhe 2023 një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve...

Lamtumirë At Antonio Bellushi, Bilbil i Gjuhës Shqipe dhe Arbërisë

Edhe pse të larguar 600 vjet më parë, pas vdekjes së Skënderbeut, Arbëreshët e Italisë nuk i harruan kurrë rrënjët e tyre të lashta. Arbëreshi...

Shuhet Atë Antonio Bellusci

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta Atë Antonio Bellusci, hulumtuesi i përkushtuar i kulturës iliro-shqiptare, studimet etnografike të së cilit hodhë ndritë mbi...

Tiranë-Zagreb fluturime direkte deri në tetor 2024

Kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance "Croatia Airlines" ka njoftuar se do të kryejë fluturime direkte Zagreb-Tiranë deri në muajin tetor...