udhetime

E diel, 23 Qershor, 2024
E diel, 23 Qershor, 2024

ETIKETA

udhetime

COVID 19 / Polonia pezullon fluturimet nga Shqipëria

Polonia është shteti i radhës i cili ka mbyllur kufijtë për udhëtimet nga Shqipëria për shkak të pandemisë Covid 19.  Lajmin e ka bërë...

Shqiptarët që udhëtojnë drejt Gjermanisë, 14 ditë karantinë të detyrueshme

Shqiptarët që do të udhëtojnë drejt Gjermanisë në ditët në vijim do të duhet që të karantiohen për 14 ditë, si dhe të bëjnë...

Polonia anulon fluturimet me Shqipërinë deri më 8 shtator

Qeveria polake ka zbuluar planet e saj për të zgjatur ndalimin e disa fluturimeve ndërkombëtare nga 25 gushti deri më 8 shtator 2020 dhe...

Rinas/ Konfirmohen fluturimet për nesër

Aeroporti Ndërkombëtar “Nënë Tereza” njoftoi se për ditën e shtunë, 22 gusht, janë konfirmuar 27 fluturime, ndër to 3 çarterë turistik. Aeroporti Ndërkombëtar “Nënë Tereza”...

Nëse doni të udhëtoni jashtë vendit, ja çfarë duhet të dini për çdo shtet

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme nisur nga situata e krijuar prej kufizimeve të lëvizjes së lirë të udhëtarëve jashtë vendit, me qëllim...

Rinas / Konfirmohen 32 fluturime për nesër

Aeroporti Ndërkombëtar “Nënë Tereza” njoftoi se janë konfirmuar për ditën e nesërme 32 fluturime. Sikundër është theksuar edhe me herët personat që u lejohet të...

Rinas/ Ja të gjitha fluturimet e konfirmuara për sot

Aeroporti “Nënë Tereza”, si çdo ditë tashmë ka bërë me dije fluturimet që janë konfirmuara për ditën e sotme. Vlen të theksohet se personat që...

Ukraina nxjerr Shqipërinë dhe Egjiptin nga zona e kuqe, i hapet rruga turistëve

Qeveria e Ukrainës ka ndryshuar kriteret për hyrje-daljet në kushtet e pandemisë, duke përjashtuar nga ‘zona e kuqe’ Shqipërinë dhe Egjiptin. “Lajm i mirë për...

Austrian Airlines njofton fillimin e fluturimeve nga Rinasi në 15 qershor

Austrian Airlines është kompania e parë që ka njoftuar zyrtarisht fillimin e fluturimeve nga Rinasi drejt Vjenës dhe anasjelltas për qëllime tregtare. Austrian njofton se...

Italia rinis fluturimet nga 3 qershori

Më 3 qershor, Italia do të lejojë udhëtimet dhe fluturimet brenda e jashtë vendit, në vazhdën e lehtësimit të masave pas coronavirusit. Kryeministri Giuseppe Conte...

Të fundit

Fëmijët e Diasporës nisin shkollën verore “Jam Shqiptar”

Me pjesëmarrjen e 20 nxënësve nga diaspora shqiptare në Itali, ka nisur ditën e sotme shkolla verore “Jam Shqiptar”. Kjo nismë mbështetet nga Ministria...

Franca, vendi më i kërkuar nga shqiptarët për azil

Franca vijon të mbetet destinacioni kryesor ku shtetasit shqiptarë drejtohen për të kërkuar azil. Teksa në 2022 dhe 2023 një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve...

Lamtumirë At Antonio Bellushi, Bilbil i Gjuhës Shqipe dhe Arbërisë

Edhe pse të larguar 600 vjet më parë, pas vdekjes së Skënderbeut, Arbëreshët e Italisë nuk i harruan kurrë rrënjët e tyre të lashta. Arbëreshi...

Shuhet Atë Antonio Bellusci

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta Atë Antonio Bellusci, hulumtuesi i përkushtuar i kulturës iliro-shqiptare, studimet etnografike të së cilit hodhë ndritë mbi...

Tiranë-Zagreb fluturime direkte deri në tetor 2024

Kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance "Croatia Airlines" ka njoftuar se do të kryejë fluturime direkte Zagreb-Tiranë deri në muajin tetor...