udhetime

E diel, 23 Qershor, 2024
E diel, 23 Qershor, 2024

ETIKETA

udhetime

Masa të reja nga Turqia/ Çfarë duhet të dini nëse udhëtoni drejt këtij shteti

Autoritetet turke kanë njoftuar se të gjithë pasagjerët që udhëtojnë drejt Turqisë duhet të plotësojnë Formularin e Hyrjes të Ministrisë së Shëndetësisë të Turqisë. Sipas...

SHIFRAT E INSTAT/ Përse udhëtojnë shqiptarët?

Më shumë se gjysma e shqiptarëve (56%) kanë udhëtuar në vitin 2019 për të bërë vizita tek të afërmit apo miqtë. Vetëm 4.1% e...

Bebe Rexha mezi pret të përfundojë pandemia dhe të vijë përsëri në Shqipëri

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Bebe Rexha është shumë e lidhur me rrënjët e saj. Ajo e ka treguar gjithmonë me krenari origjinën e...

Fluturimet drejt SHBA/ Pasagjerët duhet të paraqesin tamponin negativ për COVID

Të gjithë personat që do të udhëtojnë drejt Amerikës duhet të paraqesin një përgjigje negative të testit të COVID-19. Ky është njoftimi i fundit nga...

Zvicër/ Të kthyerit nga Kosova nuk izolohen, SVP kërkon teste të shpejta për ta

Shumë shtetas të huaj që jetojnë në Zvicër, zgjodhën që pushimet t’i kalonin në vendlindje. Kjo solli një fluks të madh njerëzish në aeroporte...

Destinacione shqiptare/ Kalaja e Paleokastrës afër Gjirokastrës

Paleokastra është një kështjellë që ndodhet pak kilometra në veri të Qytetit të Gjirokastrës. Emri i saj përkthehet: Kala e vjetër. Paleokastra është një...

Turizëm/ Udhëtim në pyllin e gështenjave shekullore

Nga Tirana janë 102 kilometra që mund të përshkohen me makinë. Rrugët janë përmirësuar ndjeshëm dhe udhëtimi është më se i rehatshëm. Është një...

Vendimi/ Hyrja në Greqi vetëm pas plotësimit të formularit elektronik PLF

Të gjithë shtetasit shqiptarë që janë persona me banim të përhershëm në Greqi të cilët do të udhëtojnë në rrugë tokësore apo ajrore në...

Vendlindja ime / “Më jepni një biçikletë t’ju rrëfej një aventurë mes Alpesh”

“O Zot i modh, hape merr kët’ dreq kohe dhe leji k’ta të rij të shkojnë me biçikleta nëpër Alpe se s’të kushto asigjo!”...

Udhëtimet në zonën shengen, nga 1 janari 2021 e detyrueshme viza “Etias”

Duke nisur nga data 1 janar e vitit 2021 të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë në vendet shengen do të përballen me një...

Të fundit

Fëmijët e Diasporës nisin shkollën verore “Jam Shqiptar”

Me pjesëmarrjen e 20 nxënësve nga diaspora shqiptare në Itali, ka nisur ditën e sotme shkolla verore “Jam Shqiptar”. Kjo nismë mbështetet nga Ministria...

Franca, vendi më i kërkuar nga shqiptarët për azil

Franca vijon të mbetet destinacioni kryesor ku shtetasit shqiptarë drejtohen për të kërkuar azil. Teksa në 2022 dhe 2023 një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve...

Lamtumirë At Antonio Bellushi, Bilbil i Gjuhës Shqipe dhe Arbërisë

Edhe pse të larguar 600 vjet më parë, pas vdekjes së Skënderbeut, Arbëreshët e Italisë nuk i harruan kurrë rrënjët e tyre të lashta. Arbëreshi...

Shuhet Atë Antonio Bellusci

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta Atë Antonio Bellusci, hulumtuesi i përkushtuar i kulturës iliro-shqiptare, studimet etnografike të së cilit hodhë ndritë mbi...

Tiranë-Zagreb fluturime direkte deri në tetor 2024

Kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance "Croatia Airlines" ka njoftuar se do të kryejë fluturime direkte Zagreb-Tiranë deri në muajin tetor...