Piano

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

Piano

Francë/ Pianistja Maniola Camuset-Trebicka koncert recital më 13 gusht

Maniola Camuset-Trebicka, pianistja e njohur shqiptare jeton prej shumë vitesh në Paris, Francë. Artistja do të mbajë koncertin e saj recital më 13 gusht si...

Barletta Piano Festival, pjesëmarrës dhe dy pianistë të vegjël shqiptarë

Dy fëmijë shqiptarë do të jenë pjesë e Barletta Piano Festival në Itali. 12-vjeçarja Era Kume dhe Igor Muço, i cili ende nuk ka mbushur...

Pianistja shqiptare triumfon në ‘International Music Competition Moscow’

Pianistja shqiptare Melisa Ibrahimi është shpallur fituese e vendit të parë në garën ‘International Music Competition Moscoë’ që është mbajtur në Rusi. Lajmi u bë...

Itali/ Pianisti shqiptar fiton çmimin e parë në konkursin “Ugo Amendola”

Pianisti shqiptar Adelajd Zhuri është shpallur fitues i çmimit parë në edicionin e parë të konkursit të pianos "Ugo Amendola" Itali. 22-vjeçari shqiptar është zgjedhur...

Gjermani/ Pianistja shqiptare triumfon në “Grand Prize Virtuoso 2020”

Pianistja shqiptare Melisa Ibrahimi, pjesëmarrëse nё shumё koncerte dhe fituese e disa çmimeve pianistike nё vend dhe më gjerë. Këtë herë Melisa Ibrahimi ka...

Spanjë / Muzikantët shqiptarë koncert recital në universitetin e njohur

Pianistja e njohur shqiptare e cila prej vitesh jeton në Paris, Francë Maniola Camuset-Trebicka dhe violinisti i njohur shqiptar në Spanjë Florian Vlashi me...

Vepra “Dies Lunae” e kompozitorit shqiptar, premierë botërore në Londër

Një nga emrat më aktiv në muzikën korale në Kosovë, kompozitori dhe dirigjenti Memli Kelmendi ka një opus të pasur sa i përket kompozimeve...

Zvicër/ Ermira Lefort, artistja që bën sallat e koncerteve të këndojnë shqip

Pianistja shqiptare Ermira Zyrakja-Lefort, prej vitesh kontribuon dhe afirmon kulturën shqiptare në Zvicër përmes pianos. Me pasionin e saj për profesionin, ka bërë që sallat...

Të fundit

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...