pandemi

E martë, 26 Janar, 2021
E martë, 26 Janar, 2021

ETIKETA

pandemi

Krishtlindje në pandemi, Komisioni Europian shpall kufizimet për festën

Të mërkurën Komisioni Europian do të publikojë udhëzimet e fundit me qëllim harmonizimin e masave mes vendeve dhe shmangies së valës së tret të...

Situata e pandemisë/ Gjeneva nis lehtësimet e masave këtë fundjavë

Përmirësimi i situatës në Gjenevë do të sjellë dhe lehtësimet e para të masave këtë fundjavë. Prej 21 nëntorit, parukeritë, sallonet e terapisë dhe...

Itali/ Agim Sulaj pjesë e albumit “Pamje pandemike në karikaturë”

Një libër me karikatura të frymëzuara nga pandemia Covid-19, pjesë e të cilave është edhe një karikaturë e piktorit shqiptar Agim Sulaj, ka dal...

Kur dhe si përfundon një pandemi!!!

Historianët dallojnë dy momentet përfundimi për pandemitë: fundi shëndetësor, kur bie incidenca dhe vdekshmëria, dhe ajo sociale, kur zhduket frika për shkak të sëmundjes. “Sot,...

Covid-19 / UNICEF dhe SHBA ndihma Shqipërisë për përballimin e pandemisë

Me mbështetjen e USAID, një fushatë e ndërmarrë në Shqipëri mbi sigurinë, shëndetin dhe higjienën arriti të angazhojë mbi një milion njerëz, dhe UNICEF...

Virusi / Gazetari shqiptar tregon si arriti Kina të shmang valën e dytë të Covid

Edison Myrteza ka mbaruar studimet për gazetari në Shqipëri dhe prej vitesh jeton në Kinë. Në një lidhje skype mëngjesin e sotëm në emisionin...

Greqi/ Hapet klasa e gjuhës shqipe në Tevronit, Kretë

Në zonën e Tevronit, në Hania, Kretë në Greqi është inaguruar hapja e klasës së gjuhës shqipe. Nismëtari i hapjes së klasës së gjuhës shqipe...

Kuvajt / Mjeku shqiptar: Covid nuk është konspiracion, duhet kujdes maksimal

Afrim Halimi, radiolog në spitalin “Al Razi” në Kuvajt, tregon për situatën e krijuar nga Covid-19 dhe përgatitjet e sistemit shëndetësor për përballimin e...

Covid-19 / Si do t’i mbijetojë turizmi pandemisë?

Aventurat e huaja, eksplorimi dhe hedonizmi janë në pritje. Ato do të rikthehen. Turizmi është forma më popullore dhe më pak polemike e globalizmit. Për...

SHBA / Pandemia nxit novacionet në fushën e mjekësisë

Një pandemi shkakton fatkeqësi dhe vuajtje, por nga ana tjetër gjithashtu ushqen risi të shpejta, shpesh të nxitura nga nevoja. Një prej problemeve madhore...

Të fundit

Greqi/ Ambasada: Gati dokumentat ID deri më datë 24 dhjetor 2020

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Athinë njofton se shtetasit të cilët kanë kryer aplikim për dokumente biometrikë (pasaportë dhe kartë identiteti) deri më...

Turqi/ Portieri shqiptar ndërron ekip, gati për aventurën e re

Portieri shqiptar Gentian Selmani pritet të ndryshojë skuadër, por sërish do të mbetet në Turqi. Sportisti i Menemensporit raportohet se ka arritur marrëveshje me klubin...

Itali/ Ambasada e Shqipërisë njofton mbërritjen e dokumentave ID

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Romë njofton qytetarët se kanë mbërritur  pasaportë dhe letërnjoftim për ata që kanë aplikuar deri më datën 18...

Greqi / Prezantimi i Organizatës “Jeta_Selanik” në festën e shumëgjuhësisë

Organizata “Jeta” në Selanik mori pjesë në festivalin e shumëgjuhësisë, i cili u organizua nëpërmjet platformës online “Zoom”. Pjesëtaret që përfaqësuan Organizatën “Jeta” u prezantuan...

SHBA / Masa më të rrepta kundër COVID-19

Administrata e Presidentit Joe Biden do të ndalojë hyrjen në vend të shumicës së shtetasve jo-amerikanë të cilët kanë qenë kohët e fundit në...