opkryesor

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

ETIKETA

opkryesor

Një histori e emigrimit shqiptar në Itali

Emigrimi shqiptar në Itali u zhvillua gjatë një periudhe mjaft të gjerë dhe u zhvillua në faza të ndryshme, secila prej të cilave karakterizohej...

Përse Diaspora duhet të votojë…

Si rezultat i globalizimit, konflikteve dhe migrimit, shumë shtete kanë një numër të madh të qytetarëve që jetojnë jashtë territorit të tyre, që zakonisht...

“Νeurolinguistika”, nervozizmi gjuhësor dhe komunikimi në një vend të huaj

Të gjithë flasim por nuk dinë se gjuha është një armë me katër presa. Vetëm nga e folura mund të kuptosh çfarë mund ta...

Vota e Diasporës shqiptare, e domosdoshme për demokracinë

Në mbështetje të peticionit të hartuar nga Këshilli Koordinues i Diasporës për garantimin e së drejtës së votës së emigrantëve jashtë vendit ka dalë...

Covid-19  dhe  qasja  ekonomike  me  Diasporën

Pandemia Covid-19 po e detyron botën të përcaktojë një rend të ri përparësish. Kriza ekonomike nuk do të zhdukë nevoja jetike të vendeve për...

Vota si e drejtë e Diasporës

Duke ndjekur nga larg zhvillimet më të fundit në Shqipëri dhe ngërçin në Reformën Zgjedhore do të doja të ndaja më lexuesin disa nga...

Zgjidhja e Gjiknurit për votën e emigrantëve

Nga Ylli Pata Dy ditët e fundit ka nisur një ofensivë e vërtetë në rrjete sociale dhe media online duke cekur ҫështjen e votës së...

Deutsche Welle në shqip në 28 vjetorin e saj

Të punosh në media gjermane, veçanërisht në “Deutsche Welle”, shkurt DW, është fat dhe privilegj për këdo që ka zgjedhur si profesion gazetarinë. Por,...

Iso Labe në Sokratus…

Sokratus është një ndër rrugët e qendrës së Athinës. Omonias, rrethit të saj, i vjen tangjent për të kapërcyer nëpër dy rrugët kryesore që...

Fuqia e referencës letrare dhe autoriale në njësimin e shkrimtarit Adnan Mehmeti

“Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë (Autorë dhe vepra)” është një libër me rreze veprimi më të gjerë sesa një reference tavoline, për lexuesit shqiptarë, të interesuar...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...