opkrye3

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

opkrye3

Në komunitetin shqiptar në Zelandën e Re  

Me iniciativën e Vesa Lumës e bashkëshortit të saj Geri Xhari në restorantin “Safran” me pronarë shqiptarë, komuniteti shqiptar në qytetin e Aucklandit e...

Profesor Kristian Bukuroshi “Mjeshtër i Madh”, një intelektual erudit shqiptar

Më datë 31 Janar herët në mëngjes mora një lajm të hidhur nga Ilir Lena, producent i “Pasqyrës Shqiptare” po ashtu u njoftova dhe...

A po rimëkëmbet ekonomia jonë?

Viti që shkoi u mbyll me 624 milionë euro rënie ekonomike për Shqipërinë (5 përqind e prodhimit tonë kombëtar) ose 220 euro më pak...

Shënime për një familje të thjeshtë mërgimtare…

Kur hidhte hapat e para në atë pjesë të jetës kur njeriu qëndron vetë në këmbë dhe nuk ia ka qejfi ta kapë kush...

Skënderbeu dhe shqiptarët në kulturën angleze

Edmund Spenser (1552-1599) shquhet si një ndër më të mëdhenjtë poetë epikë të Rilindjes Angleze. Ai cilësohet “poeti më i madh anglez i erës...

Shqiptarët e diplomuar në universitetet e Zelandës së Re

Zelanda e Re është njëri prej shteteve më të largëta ku shqiptarët jetojnë. Migrimet në shtetin e përmendur janë të vonshme dhe datojnë që...

“The old bridge – Ura e vjetër” – Vepër me interesime të gjera studimore

Arjeta Ferlushkaj, pas librit studimor “Pasqyrat e postmodernitetit” (2012) vjen me librin e saj të dytë, me përmbledhjen studimore “The old bridge-Ura e vjetër”...

Kur ditët e kalendarit sfidohen nga shkrimtarët…

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë prej më se 100 anëtarësh të shpërndarë anembanë Shteteve të Bashkuara, me autorë që i përkasin krahinave të ndryshme në...

Gjermania, një komb i dashuruar pas klasikes

Nëse do ti referohesh vetëm shifrave zyrtare, bindesh  menjëherë se ç'vend zë kultura në Gjermani. Këto shifra na japin një tablo të qartë të...

Krahët e shqipes – përpjekje e pengesa

Pak ditë pas botimit të librit "Krahët e shqipes – përpjekje e pengesa", të Isuf Bytyçit dëshiroj të ndalem te disa elemente që besoj...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...