Ardian Lekaj

E shtunë, 1 Prill, 2023
E shtunë, 1 Prill, 2023

AUTHOR NAME

Ardian Lekaj

9 POSTIME
0 KOMENTET

Dita e Remitancave/ Pesë këshilla nga Dhoma e Biznesit të Diasporës

Remitancat janë një kontribues i drejtpërdrejtë ose i tërthortë në shumicën e synimeve të zhvillimit të qëndrueshëm të Shqipërisë. Kur digjitalizohen nga skaji në skaj...

Covid dhe kriza ekonomike, më e keqja kaloi !!!

Kriza ekonomike e radhës Ekonomia botërore do të përballet së shpejti me të njëjtën krizë si ajo që përjetoi në vitin 1970. Edhe sot kemi një...

2021, një vit shpresëplotë

Ky fillim shkurti na tregon se kaloi edhe një muaj nga Viti i Ri 2021. Të gjithë ne e kemi pritur këtë vit të...

Dy fjalë për mbylljen e një viti të pazakontë

Të dashur bashkatdhetarë, Shpresoj dhe uroj që Ju dhe gjithë të dashurit tuaj të gëzoni një shëndet të plotë në këtë periudhë kaq delikate. Nëpërmjet këtij...

Post covid. Cili do të jetë “Normaliteti i Ri”?

Udhëheqësit e fortë shkëlqejnë në periudhë krizash. Për udhëheqësit autoritarë pandemia e shkaktuar nga Covid-19 ofroi mundësi për të marre nën kontroll më tepër...

Kapitalizmi – Pozitiv me COVID-19 dhe fillimi i një faze të re

Tashmë është bëre më se e natyrshme që në çdo moment të ditës dëgjojmë, lexojmë dhe shikojmë efektet negative të COVID-19 në ekonominë tonë...

Kush do ta paguajë faturën e Covid-19?!

Natyrisht që situata e sotme nuk është e lehtë, por edhe nuk duhet ekzagjeruar në të kuptuarin e saj. Njerëzit përditë vazhdojnë të infektohen...

Libra Pecuniaria apo Balanca Financiare!

Edhe kapitalizmi, sot në kohën e COVID-19, është në krizë. E megjithatë kapitalizmi është një formulë e suksesshme. Eksperimentet me sisteme të tjera i...

Sot kemi arritur në një fazë të re…

  Nga Ardian Lekaj Të dashur lexues, Nëse deri pak kohë më parë shqiptarët nëpër botë trajtoheshin si emigrantë, sot migrimi i tyre po trajtohet si një...

Të fundit

Një përurim i shkëlqyer për veprën që i kushtohet Heroit, Xhavit Haziri

Para pak ditësh u bë përurimi i veprës jetëshkruese “Atdhetari i shtigjeve të lirisë – Xhavit Haziri”   në praninë e rreth 200 pjesëmarrësve,...

Për herë të parë në Amerikë, ribotohet “Albumi” i Fan Nolit

Më 26 mars 2023, në orën 12:00, në Kishën e Shën Gjergjit në Boston, u mbajt promovimi i ribotimit të “Albumit” me autor Fan...

SHBA/ Inxhinierja biomjekësore Bertila Bruka, pjesë e projektit për të rinj STEM

I krijuar për të angazhuar brezin e ardhshëm të udhëheqësve të kërkimit dhe inovacionit në ekonominë e gjerë STEM, Këshilli i Kërkimit dhe Zhvillimit...

SHBA/ Në Worchester një rrugë do të mbajë emrin e Gjergj Kastriot Skënderbeut

Këshilltarët e Bashkisë së Worchester kanë votuar njëzëri për të emërtuar një rrugë në Salisbury me emrin e heroit kombëtar shqiptar Gjergj Kastrioti Skënderbeu. "Jam...

Takim i suksesshëm me biznesin shqiptar në Filadelfia

Pas festimeve të suksesshme e madhështore të festave që u zhvilluan 6 muajt e fundit në shoqatën “Bijtë e Shqipes” Filadelfia erdhi dhe momenti...