opkrye3

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

opkrye3

Deja, vendi ku turistët prekin madhështinë e natyrës

U zgjova herët dhe fill u zgjata e vështrova përtej dritares. Buzëqesha dhe u ngjetha nga një ndjenjë e ëmbël gëzimi. Prej vitesh nuk...

Një festë për mbylljen e vitit mësimor në shkollën “Gjuha Jonë” në Filadelfia

Gjithçka e bukur, si nё vendin ku u organizua aktiviteti, motin e shkёlqyer qё na shoqёroi, nё numrin e pjesёmarrёsve, nё atmosferёn festive si...

Një arbëresh për Bashkinë e Romës

E mësova kandidimin e tij në këto zgjedhje vendore për bashkinë e Romës nga Cettina Mazzei, halla e tij dhe mike e shquar e...

Shkolla Shqipe “Alba Life” NY, mbylli vitin shkollor më të vështirë

Qershori është dita ndërkombëtare e fëmijëve dhe këtë ditë jo vetëm që e festojmë me plot dashuri me nxënësit, por përkon dhe me mbylljen...

Mbi veprën studimore “The old bridge” të Arjeta Ferlushkaj

Me një audiencë optimale selia e Federatës Panshqiptare “Vatra” në bashkëpunim me Shoqatën e shkrimtarëve shqiptaro -amerikanë dhe “Albanian American Dual Language and Culture”...

Kthimi në Tiranë, një vajzë që e gjen veten grua

Kthimi në tokën ku kam lindur, pas shumë vitesh, për mua ishte një eksperiencë që më ndikoi mjaft, një pështjellim ndjenjash me të cilat,...

Romët dhe sintët në Gjermani, si minoritet dhe si azilkërkues

Romët përbëjnë numrin më të madh të azilkërkuesve në Europë. Më shumë kërkesa ka në Gjermani, Suedi, Francë, Belgjikë, Zvicër e Luksenburg, por dhe...

Prof. Jup Kastrati, personaliteti i shquar i shkencës dhe kulturës shqiptare

Veprimtaria e gjerë diturake e prof. Jup Kastratit në fushën e studimeve gjuhësore, letrare, bibliografike dhe në historinë e kulturës kombëtare shqiptare i përngjan...

Odiseja e djalit të Skënderbeut, Gjon Kastriotit për shpëtimin e arbëreshëve  

Mbas vdekjes së Skënderbeut, i biri i tij, Gjoni, u çua e ndau në një anë gratë, fëmijtë e burrat e vjetër që nuk...

 Shansi gjerman dhe shqiptarët

Pesë vjet më parë më 31 mars u nda nga jeta Hans Dietrich Genscher (1927-2016)  i njohur ndryshe si “babai i diplomacisë gjermane”. Genscher...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...