opkrye3

E martë, 16 Gusht, 2022
E martë, 16 Gusht, 2022

ETIKETA

opkrye3

Forumi i II gjithëkombëtar/Strategjia e Kombit Shqiptar: Ku jemi dhe ku do vemi?

Forumi i II gjithëkombëtar: “Strategjia Valide dhe Reliable e Kombit Shqiptar: Ku jemi dhe ku do vemi?”, i cili u mbajt më 8 dhe...

Njihuni me Tele-Shëndetin, (Diagnoza Online Mjekësore)

Tele-shëndetësia është shpërndarja e shërbimeve dhe informacioneve të lidhura me shëndetin nëpërmjet informacionit elektronik dhe teknologjive të telekomunikacionit midis pacientit dhe mjekut. Ai lejon kontaktin...

Opinion/ Ç’kuptim kanë patronimet Peci, Luci e Karaj?!

Emri “Lluka” tek latinët bën “Lucius”. Varianti i parë, përveç si antroponim, ka rezistuar për mijëra vjet duke u ruajtur ndër ne deri më...

Përvoja 15 vjeçare e Shkollës Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit New York

Si bashkëthemeluese dhe mësuese e Shkollave Shqipe “Alba Life”, që operojnë në të gjitha lagjet e Nju Jorkut dhe në Online për një periudhë...

1 vit klubi i librit në Londër/Si dikur kur takoheshim në Bibliotekën Kombëtare.

Me “ Book lovers” U bë një vit, nga qershori  2021, kur u krijua grupi i parë i intelektualeve , dashamirëse të librit, për promovimin...

Urime 80 pranvera Rexhep Rifati!

Më 28 maj, një datë e mbarë që do shënohet gjeneratave bashkë me emrin e Rexhep Rifatit. Atë ditë në Komogllavën e vuajtjeve u dëgjua...

Dëshmi të panjohura mbi rrugëtimin letrar të Ali Podrimjes

Libri “Dritëhijet e poemës së Ali Podrimjes për Kosovën”, i studiuesit Sali Bytyçi, botim i Institutit Albanologjik të Prishtinës shpërfaq, për herë të parë,...

Jemi një – të dashur vëllezër e motra në Selanik!

Lehtësimi i masave kufizuese për lëvizjen e lirë të njerëzve lidhur me rrezikshmërinë që paraqet Covid-19, na dha mundësi të fillojmë nga aktivitetet për...

Si më ‘ndihmoi’ Kadareja për ta fituar çmimin e parë prej profesori

Është viti shkollor 1977/1978. Jam profesor i gjuhës dhe letërsisë shqipe në Gjimnazin “Skënderbeu” në Gllogovc. Si ditëve të tjera të punës, edhe sot,...

“Masakra e Portellës”, kur mafia siciliane vuri dorë mbi arbëreshët

Sot mbushen 75 vjet, nga ajo ditë e zymtë e 1 Maji, që nisi si një  manifestim pajqësor, por që ngelën të vdekur 11...

Të fundit

Daily Mail: Mbi 4 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Gazeta britanike “Daily Mail” raporton se deri tani, këtë vit, më shumë se 4000 shqiptarë kanë kaluar kanalin e La Manshit për të mbërritur...

Njohja e patentave nga Arabia Saudite, marrëveshja hyn në fuqi pas një muaji

Kanë përfunduar procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të patentave mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton...

Emigrantët shqiptarë nisin kthimin drejt Greqisë, ja situata në 24 orët e fundit

Pas pushimeve në vendlindje emigrantët shqiptarë kanë nisur kthimin drejt shtetit grek. Pranë pikës së kalimit kufitar Kakavijë, gjatë ditës së sotme nuk janë shënuar...

Foto/ Ky është i riu shqiptar që humbi jetën në aksidentin tragjik në Itali

Ky është 19-vjeçari Xhuliano Këllici, shqiptari që humbi jetën mbrëmjen e së shtunës në një aksident tragjik në Treviso të Italisë. Mediat italiane shkruajnë Xhuljano...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...