opkrye3

E enjte, 23 Mars, 2023
E enjte, 23 Mars, 2023

ETIKETA

opkrye3

Në kujtim të 100- vjetorit të lindjes së Androkli Kostallarit (1922-1992)

Si  sot, një shekull më parë, në 7 nëntor 1922, lindi gjuhëtari Androkli Kostallari. Lartësimi i shqipes ishte forca e rëndesës që e priu drejt...

Prof. Dr. Safete S. Juka figurë e madhe kombëtare

Sot është dita që 17-të vjet më parë Prof. Dr.Safete S. Juka ndërroi jetë. Iku thjeshtë e pa buje, ashtu siç ishte dhe në...

Gazeta “Dašamiri”, një studim me vlerë për historinë e alfabetimit të shqipes

Studimi me titull:Gazeta “Dašamiri”- “Dašamiri i Ri” 1907-1908, këndvështrime socio-politike dhe kulturore i dr. Shpend Avdiut, është ndër të paktët e këtij lloji në historiografinë shqiptare, por edhe përgjithësisht në studimet albanologjike te ne. Që në hyrje të këtij recensioni duhet...

Rreth etimologjisë së fjalës Kurt -i (ish)

Për etimologjinë shkencore të kësaj fjale ka hipoteza të ndryshme, por jemi të mendimit që më e sakta përkon  me “oborr”. Së fundmi edhe prof....

Një copëz mëmëdheu në dasmën e djalit nga Vlora dhe vajzës amerikane

Nga Merita Bajraktari Uashington DC Kjo Verë ka qenë mjaft e zënë për shumë familje shqiptare në Amerikë. Martesat e planifikuara përgjatë pandemisë u shtynë dhe...

Skënderbeu në Trento

Nga sa kam lexuar nuk kam njohuri që Heroi ynë Kombëtar, Gjergj Kastrioti-Skënderbeu të ketë qenë ndonjëherë në Trento, në këtë qytet të bukur...

Si organizoi shteti osman 75 mijë guru për ndërtimin e Kishës në Shkodër?

Arkivat turke përmbajnë shumë dokumente të vjetra historike, sa i takon marrëdhënieve mes dy shteteve tona, gjatë pushtimit osman. Dokumentet i përkasin harkut kohor...

Ambasadorët e kombit tonë në Diasporë, Qemal dhe Kozeta Zylo

Vlerat universale të qytetërimit perëndimor gërshetuar me mbajtjen gjallë dhe forcimin e ndjenjës kombëtare janë mbrujtur në mënyrë ideale në kontributin e shquar të...

Një nxënëse e shkollës shqipe “Alba Life” në fokusin mjeshtrit Fadil Berisha

Emili Arifaj është një nxënëse e re e sapo regjistruar pranë Shkollës Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit në Bronx, në mjediset e Qendrës...

Shqip nëpër gjithë Nju Jorkun

Nxënësit e Shkollave Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit filluan mbarë vitin mësimor akademik 2022-2023, nëpër gjithë Nju Jorkun, si në Staten Island, Brooklyn,...

Të fundit

Shqiptarja vlerësohet nga qeveria Italiane si shkencëtarja më e mirë

Ornela Dardha është shkencëtarja shqiptare, lektore e lartë në shkencat kompjuterike në Universitetin e Glasgow, që është dekoruar nga qeveria italiane me çmimin e...

Java e Madhe e pashkëve Arbëresh

Java e Shenjtë Arbëreshe, e njohur ndryshe si Java e Madhe apo Pashkët arbëreshe janë një nga ngjarjet historike dhe kulturore të arbëreshëve të...

BM/Kadija:Nëse do ishim komunitet kriminelësh,s’do ishin kryebashkiakët mes nesh

Kreu i qeverisë, Edi Rama udhëtoi sot drejt Britanisë, kudo të zhvillojë një vizitë 3 ditore. Në takimin me kryeministrin Rishi Sunak, në fokus...

115 vite më parë, Fan Noli mbante meshën e parë shqipe në SHBA

Më 22 mars 1908, në Boston të SHBA-së, At Theofan Stilian Noli, i njohur si Fan Noli, festoi meshën e parë në gjuhën shqipe....

Itali/ Integrim dhe identitet, hapet shkolla shqipe në Fano

Në qytetin Fano në Marche të Italisë falë Lidhjes së Mësuesve Shqiptarë të Italisë në bashkëpunim me shoqatën “Ilirjanët” dhe të gjithë komunitetit shqiptar...