opkrye3

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

opkrye3

Një përurim i shkëlqyer për veprën që i kushtohet Heroit, Xhavit Haziri

Para pak ditësh u bë përurimi i veprës jetëshkruese “Atdhetari i shtigjeve të lirisë – Xhavit Haziri”   në praninë e rreth 200 pjesëmarrësve,...

Mbresa udhëtimi nga Zelanda e Re

Në orën 8 të mëngjesit nga Aucklandi u nisëm për në cepin e mbarimit  të Ishullit verior. Katërqind e njëzetë e dy km rrugë...

KKAD, uron të gjithë mësuesit për 7 Marsin!

Të nderuar mësues, nxënës e prindër, Më 7 Mars ne festojmë Ditën e Mësuesit, një ditë shumë e rëndësishme për të gjithë ne si bashkësi...

Shkupi < Scupi

Ditët e fundit mediet u mbushën me lajmin e mirë të zbulimit të pllakës që mendohet se daton në shekullin e dytë, në mbishkrimin...

Në Fürstenfeldbruk të Bavarisë u festua 15- vjetori i Pavarësisë së Kosovës

Më 24 shkurt 2023 në Fürstenfeldbruk, shkolla shqipe e Fraising-ut dhe Landshut-it me mësimdhënësen Nife Arifi, në bashkëpunim me shoqatën "2 Krenare FFB e....

Në kujtim të Norbert Joklit (1877-1942)

Albanologu i njohur austriak prof. dr. Norbert Jokli, (që ia kushtoi gjithë veprimtarinë e gjithë jetën studimit të gjuhës shqipe), mbante kontakte të vijueshme...

Kosovarja, në konstruktin shpirtëror e historik të Kosovës

Gruaja kosovare gjithnjë ka qenë punëmadhe, kontribuese e jashtëzakonshme për jetën, gjallesën e familjes dhe të kombit shqiptar. Historia jonë është shkruar me trimëri e...

Në kujtim të Milan Shuflajt (1879-1931)

Ndërmjet hulumtimeve dhe botimeve të tij  aq të frytshme ka dhënë ndihmesa të çmuara edhe për sqarimin e disa çështjeve të rëndësishme në fushë...

Roli i Diasporës Shqiptare në SHBA për çështjen Kombëtare!

Në kapërcyell të shekullit të kaluar mërgata shqiptare ishte promotori i Lëvizjes Kombëtare, së pari i Rilindjes sonë Kombëtar, e pastaj edhe i Pavarësisë...

Mësonjëtoret Shqipe në Diasporë

Diaspora shqiptare ka marrë përmasa të konsiderueshme në numër, është rritur dhe nuk është më diaspora e shumë dhjetëvjeçarëve më parë. Kanë ndryshuar përparësitë,...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...