opkrye3

E enjte, 23 Mars, 2023
E enjte, 23 Mars, 2023

ETIKETA

opkrye3

Vështrim për romanin “Zhgënjimi i Venerës”, Kristaq Turtulli

Romani më i ri “Zhgënjimi i Venerës” i shkrimtarit Kristaq Turtullit u shpërnda në shumë librari të kryeqytetit dhe të qyteteve të tjera të...

Doli numri nëntë i revistës “Bashkimi“ në Uster të Zvicrës

Festat e fundvitit sollën edhe numrin nëntë të revistës “Bashkimi” në Uster të Zvicrës, e cila ashtu si në numrat e mëparshëm i mbetët...

E nesërmja si rrënjë, studentët shqiptarë-zanafilla e një misioni

Ndërkohë që shumë nga shoqatat shqiptare, por jo vetëm, kërkojnë që “programin” e tyre të punës ta kenë sa më gjithëpërfshirës, shoqata “Malësia e...

Ushqeni në breza dashurinë për Shqipërinë!

Ushqeni në breza dashurinë për Shqipërinë! Ata do të ndërtojnë një Shqipëri më të mirë! Mëvetësia fillon nga vatra e vogël, nga familja, nga liria e...

Femrat e suksesshme e të guximshme të familjes Boletini

Me anë të këtij materiali uroj të gjitha gratë e vajzat shqiptare kudo në botë me rastin e Festës së Pavarësisë së Shqipërisë!  Nga Prof....

Letër bashkatdhetarit tim/Gjuha shqipe nuk mësohet me lutje,po me qejf e dëshirë

I dashur bashkatdhetari im! Po ta shkruaj këtë letër, jo se nuk t’i thosha dot ballë për ballë këto fjalë, që në fakt t’i thashë,...

Monografia “Aktivitete letrare në Austri“, dokument me vlera

Publicisti Hazir Mehmeti, vjen me librin e ri monografik me rëndësi në letrat shqipe në Austri e më gjerë. Busulla e jetës na ka...

Kalabri/ Në Shën Mitër Koronë u promovua “Arbreshët fotosintezë e shpirtit tim”

Mbrëmë në Qendrën Kulturore "Girolamo De Rada” në Shën Mitër Koronë ( San Demetrio Corone) u përurua libri im “Arbreshët fotosintezë e shpirtit tim”,...

Në udhën e shkronjave shqip drejt Washingtonit

Fillimi i shkollave shqipe çdo shtator nëpër New York dhe në Online natyrshëm ka vështiresitë e veta për pajisjen e nxënësve me librat e...

Një kurorë ulliri në kulturën kombëtare

Libri “Panteoni i Mirënjohjes Përmetare” me autor Shefqet Saliu është manushaqez naimjane, është shkëndijë e diellit dërguar nga “Fron i lart’ i Perëndisë” për të...

Të fundit

Shqiptarja vlerësohet nga qeveria Italiane si shkencëtarja më e mirë

Ornela Dardha është shkencëtarja shqiptare, lektore e lartë në shkencat kompjuterike në Universitetin e Glasgow, që është dekoruar nga qeveria italiane me çmimin e...

Java e Madhe e pashkëve Arbëresh

Java e Shenjtë Arbëreshe, e njohur ndryshe si Java e Madhe apo Pashkët arbëreshe janë një nga ngjarjet historike dhe kulturore të arbëreshëve të...

BM/Kadija:Nëse do ishim komunitet kriminelësh,s’do ishin kryebashkiakët mes nesh

Kreu i qeverisë, Edi Rama udhëtoi sot drejt Britanisë, kudo të zhvillojë një vizitë 3 ditore. Në takimin me kryeministrin Rishi Sunak, në fokus...

115 vite më parë, Fan Noli mbante meshën e parë shqipe në SHBA

Më 22 mars 1908, në Boston të SHBA-së, At Theofan Stilian Noli, i njohur si Fan Noli, festoi meshën e parë në gjuhën shqipe....

Itali/ Integrim dhe identitet, hapet shkolla shqipe në Fano

Në qytetin Fano në Marche të Italisë falë Lidhjes së Mësuesve Shqiptarë të Italisë në bashkëpunim me shoqatën “Ilirjanët” dhe të gjithë komunitetit shqiptar...