gjuha shqipe

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

gjuha shqipe

Mikrobët e gjuhës shqype

Nga At Gjergj Fishta Pernjimend se asht nji punë per t’u çuditë, që nji grusht njerëz në gji t’Europës, që jemi na shqyptarët, tue kenë...

QBD takim online me mësuesit e Zvicrës për mesimdhënien e gjuhës shqipes

Qendra e Botimeve për Diasporën në vijimësi të mbledhjeve të organizuara online me drejtuesit dhe përfaqësuesit e lidhjeve të mësuesve në diasporë, me qëllim...

“Scavenger hunt” ose problemi i fëmijëve në Diasporë për të gjetur fjalën shqip

Rona është një fëmijë e lindur dhe e rritur në Kanada. Ajo e kishte pyetur një ditë të atin se si përkthehej “Scavenger Hunt” në...

QBD online me mësuesit shqiptarë në Gjermani për promovimin e gjuhës shqipe

Qendra e Botimeve për Diasporën në vijimësi të mbledhjeve online me drejtuesit dhe përfaqësuesit e lidhjeve të mësuesve në Diasporë, me qëllim marrjen e...

Arbëresh / Kongresi i parë Gjuhësor Shqiptar i vitit 1895 në Koriliano

Nga më i vjetri shkrim shqip i vitit 1167, i zbuluar nga historiani Nicolae Jorga në dorëshkrimet e Bibliotekës ”Laurentiana” në Firence (Ashburnham 1167...

“Ti Shqipëri më jep nder” / Videoja emocionuese e nxënëses së vogël në SHBA

Një video mjaft emocionuese vjen nga një nxënëse shqiptare në Staten Island, New York. Në një kohë kur e gjithë bota po përjeton pasojat e...

Sfidat e vitit të parë të Qendrës së Botimeve për Diasporën

Një vit më parë do të niste punën Qendra e Botimeve për Diasporën me qëllimin e qartë për të mbështetur mësimin e gjuhës shqipe...

QBD, mbledhje online me mësuesit e gjuhës shqipe në Greqi

Qendra e Botimeve për Diasporën në vazhdim të mbledhjeve online me drejtuesit dhe përfaqësuesit e lidhjeve të mësuesve në diasporë, me qëllim informacionin dhe...

Mësuesja shqiptare: Si e përfshiva gjuhën shqipe në shkollat e Suedisë

Zyrafete Loshaj këshilltare për zhvillimin e shumëgjuhësisë në komunën e Linköpings në Suedi ka folur për ndihmën që ajo ka dhënë në...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...