diaspora greqi

E hënë, 15 Prill, 2024
E hënë, 15 Prill, 2024

ETIKETA

diaspora greqi

Greqi/ Lidhja e Gruas Shqiptare vlerësohet nga institucioni i bashkisë Athinë

Lidhja e Gruas Shqiptare në Greqi (Ένωση Αλβανίδων Γυναικών στην Ελλάδα) ka marrë një letër falenderimi nga “Qendra për mirëpritjen dhe solidarizim e bashkisë...

Greqia departament të dedikuar për lejet e qëndrimit për investitorët e huaj

Duke filluar nga e hëna, 1 mars, një departament i ri do të hap dyert për lëshimin e lejeve të qëndrimit për investitorët e...

Diskutimi/ Remitancat dhe Diaspora në Greqi

Projekti “Greenback 2” i Bankës Botërore dhe organizata Germin organizuan takimi e radhë online, këtë herë me përfaqësues të Diasporës Shqiptare në Greqi, ku...

Komuniteti shqiptar në Greqi i bashkohet nismës “Dhuro Libra”

Në përgjigje të nismës së Ministrisë së Diasporës Shqiptare “DHURO LIBRA!” pesë Përfaqësi të Komunitetit Shqiptar në Selanik kanë dhuruar libra për shtetasit shqiptarë...

Greqia publikon statistikat e investitorëve të huaj, dominojnë shqiptarët

Ministria e Jashtme të Greqisë dhe Administrata e Decentralizimit publikojnë statistikat e investitorëve emigrantë dhe tabela përbën padyshim një surprizë të mirë për shqiptarët....

Greqi/ Fotografi shqiptar, Ilir Çuko pretendent për çmimin prestigjioz

Fotografi shqiptar Ilir Çuko përzgjidhet në listën e ngushtë të çmimit prestigjioz "The New East Photo Prize". Çuko mbulon çështjet sociale dhe politike, me një...

Greqi/ Ambasada: Gati dokumentat për aplikimet deri më 25 shtator

Ambasada Shqiptare në Athinë nëpërmjet një postimi në faqen zyrtare njofton se kanë mbërritur Pasaportat dhe Kartat e Identitetit për aplikimet e kryera deri...

Greqi/ “E ardhmja e komunitetit”, shoqatat shqiptare takim në Selanik

Federata e Shoqatave Shqiptare në Greqi këtë fundjavë organizoi në qytetin e Selanikut, takimin e radhës në kuadrin e nismës “E ardhmja e komunitetit,...

Problemet me pasaportat/Zv. ministri i jashtëm: Këtë javë marrëveshja me Greqinë

Nga 15 tetori, të gjithë shtetasit shqiptarë që jetojnë e punojnë në Greqi dhe duan të pajisjen me pasaportë, mund ta marrin këtë dokument...

Greqi / Projektligji i ri për nënshtetësinë, e detyrueshme certifikata e gjuhës

Ministria e Brendshme greke ka njoftuar se ka publikuar për konsultim publik në portalin open.gov.gr, projektligjin me titullin “Mbi Ndryshimet në Kodin e Nënshtetësisë”. Sipas...

Të fundit

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...

SHBA/ Dr. Yllka Filipi në krye të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë

Në një atmosferë plotë entuziazëm dhe të kulturuar, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë mbajti zgjedhjet e reja më 7 prill 2024, në bibliotekën e qytetit...

Mjedisi si faktor i ndikimit të drejtëpërdrejtë në shëndetin publik

Javën e fundit te muajit te kaluar, më 25 dhe 26 mars mora pjesë në një konferencë të dytë vjetore të shëndetit publik dhe...