aktivitet

E enjte, 28 Tetor, 2021
E enjte, 28 Tetor, 2021

ETIKETA

aktivitet

Ekspertët e “Principe di Corleone” pranë prodhuesve të verës shqiptare

Në kuadër të fazës së tretë të zbatimit të projekti “Angazhimi i Diasporës në transferimin e njohurive bujqësore në Shqipëri” me mbështetjen financiare të...

Festivali Za Fest nisi dje promovimin e vlerave kulturore në Shkodër

Za Fest nisi dje edicionin e tij të pestë në Shkodër. Festivali synon të bëhet një festival që ka brenda tij shumë estetika të...

Shkolla shqipe në New Jersey djep i ruajtjes së kulturës shqiptare

Shkolla shqipe që vepron në kuadër të Qendrës Kulturore Shqiptaro-Amerikane (QKSHA) me seli në Riverdale të Nju Xhersit kremtoi ditën e fundvitit shkollor dhe...

Prezantohet rrjeti i studentëve të ekselencës shqiptaro-kanadeze

Shoqëria e Ekselencës Shqiptaro-Kanadeze do të prezantojë Rrjetin e Studentëve të Ekselencës Shqiptaro-Kanadeze. Në datën 24 qershor 2021 do të zhvillohet aktiviteti inaugurues: Një...

Dramaturgia shqiptare më e mirë në Gjermani, pjesë e “Pranvera e leximit”

Autorja shqiptare Enis Maçi, e shpallur në shtetin ku ka lindur dhe jeton, Gjermani, si dramaturgia e re më e mirë për sezonin artistik...

Politikat e integrimit/ Webinar kushtuar komunitetit shqiptar në Itali

Diaspora Shqiptare në Itali, në bashkëpunim me Ministrinë e Punës Italiane, Ministrinë e jashtme dhe Koperacionin Italian, Ambasada Shqiptare në Romë organizojnë webinarin me...

Zvicër/ Akademia e Shkencave takim me temë: “Këshilla praktike rreth Diabetit”

Akademia e Shkencave të Lidershipit në Zvicër në kuadër të misionit "Ndaje dijen tënde me të tjerët për një botë më të mirë" organizon...

18 prill/ “Monumentet janë bartës të prekshëm të kujtesës së përvojës njerëzore”

Në kuadër të 18 prillit “Ditës Ndërkombëtare të Monumenteve dhe Parqeve Arkeologjike”, Muzeu Historik Kombëtar zhvilloi aktivitetin me temë: “E kaluara e ndërlikuar. E...

Mbahet Tarantarsia XII, “Pakicat gjuhësore kalabreze – bota Arbëreshe”

Pak ditë më parë në komunën arbëreshe Civita u mbajt Tarantarsia XII, kuvendi mbi “Pakicat gjuhësore kalabreze – bota Arbëreshe”. Aktiviteti u mbajt online,...

Kanada/ Kultura shqiptare prezantohet në Këshillin Etnokulturor në Manitoba

Komuniteti shqiptaro-kanadez në Manitoba në 18 mars 2021 do të marrin pjesë në një shfaqje virtuale në bashkëpunim me “Ethnocultural Council of Manitoba” dhe...

Të fundit

Foto dite/ Protesta e komunitetit shqiptar sot në New York

Qindra shqiptarë kanë protestuar para disa orësh para Konsullatës së Serbisë në New York me kërkesën që shteti serb të mbajë përgjegjësi për krimet...

Itali/ Ambasada në Romë: Gati dokumentat deri më këtë datë

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Romë, Itali njofton qytetarët që kanë aplikuar për pasaportë dhe letërnjoftim deri më datën 15 tetor 2021, se...

Komuniteti Shqiptar i Selanikut, organizon fushatën e 5-të të dhurimit të gjakut

Komuniteti Shqiptar i Selanikut njofton se më datat 6 dhe 7 nëntor 2021, nga ora 9 deri më 12 në mesditë, në spitalin universitar...

SHBA/ Diaspora në Michigan kremton 150-vjetorin e lindjes së At Gjergj Fishtës

Nën organizimin e Shoqatës “Jehona e Malësisë”, u shënua në Michigan-SHBA, 150-vjetori i lindjes së njërit ndër figurat më të shquara kombëtare shqiptare, At...

Austri/ Ermonela Jaho, sërish në skenë me rolin e Adriana Lecouvreur

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho, ka debutuar në rolin e Adriana Lecouvreur, në operën me të njëjtin titull, në skenën e Operas...