Kultura

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

“Autorë dhe vepra”, prezanton 131 krijuesit shqiptarë në Amerikë

Këto ditë ka dalë nga botimi libri “Autorë dhe...

Historia e migracionit të shqiptarëve në një projeksion të veçantë në Facebook

Aleanca Kulturore Shqiptaro-Amerikane në Universitetin...

122 vjet më parë u botua revista “La nuova Albania”

122 vjet më parë u botua revista “La nuova...

Historia e Butrintit, një udhëtim virtual për fëmijët në sitin arkeologjik

Butrinti është nja nga pasuritë më të mëdha të...

Ndahet nga jeta në moshën 84 vjeçare Maks Velo

Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare arkitekti dhe...

Itali/ Shkrimtari Durim Taçi për librin e ri: Fitorja është një e tashme që ikën

Përpjekja për të restauruar kujtesën, për të riprodhuar atë...

Austri / Dorina Garuci rrëfen për situatën dhe punën për rolin e Carla Albanese

Dorina Garuci u bë e njohur për publikun shqiptarë...

Portretet e rralla të Skënderbeut dhe Donikës në revistën franceze të vitit 1913

Revista franceze “Revue hebdomadaire” ka botuar, më 2 gusht...

“Autorë dhe vepra”, prezanton 131 krijuesit shqiptarë në Amerikë

Këto ditë ka dalë nga botimi libri “Autorë dhe...

Historia e migracionit të shqiptarëve në një projeksion të veçantë në Facebook

Aleanca Kulturore Shqiptaro-Amerikane në Universitetin...

122 vjet më parë u botua revista “La nuova Albania”

122 vjet më parë u botua revista “La nuova...

Historia e Butrintit, një udhëtim virtual për fëmijët në sitin arkeologjik

Butrinti është nja nga pasuritë më të mëdha të...

Ndahet nga jeta në moshën 84 vjeçare Maks Velo

Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare arkitekti dhe...

Itali/ Shkrimtari Durim Taçi për librin e ri: Fitorja është një e tashme që ikën

Përpjekja për të restauruar kujtesën, për të riprodhuar atë...

Austri / Dorina Garuci rrëfen për situatën dhe punën për rolin e Carla Albanese

Dorina Garuci u bë e njohur për publikun shqiptarë...

Portretet e rralla të Skënderbeut dhe Donikës në revistën franceze të vitit 1913

Revista franceze “Revue hebdomadaire” ka botuar, më 2 gusht...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...