Kultura

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

Parodistët e Vlorës dedikim prekës për 65 vjetorin e aktorit Muhamet Lika

Parodistët e Vlorës, i kanë kushtuar një dedikim prekës...

“Hylli i Dritës”, një revistë letrare e atdhetare që i qëndroi kohës

“Hylli i Dritës” ka qenë e para revistë letrare,...

84 vjet më parë lindi shkrimtari dhe studiuesi Rexhep Qosja

Më 25 qershor të vitit 1936 lindi Rexhep Qosja,...

Kush pushon në Durrës, bileta falas për të vizituar sitet arkeologjike

Duke marrë shkas nga pasojat e tërmetit të 26...

QSPA bashkëpunim me Institutin Arkeologjik të Kosovës

Drejtoresha ekzekutive e Qendrës së Studimeve dhe Publikimeve për...

Sot 109 vjetori i shkrimtarit me origjinë arbëreshe, Ernesto Sabato

109 vjet më parë, më 24 qershor të vitit...

SHBA / 800 mijë dollarë për restaurimin e objekteve të trashëgimisë kulturore 

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ishte në qytetin e Krujës...

At Anton Xanoni, fanatiku i shqipes së pastër

Atë Anton Xanoni është nja nga ato personalitete, vlera,...

Itali / Indri Qyteza: Gjyshi im Bep Shiroka nuk donte që të ndiqja hapat e tij

Indri Qyteza, është një aktor i njohur me famë...

Parodistët e Vlorës dedikim prekës për 65 vjetorin e aktorit Muhamet Lika

Parodistët e Vlorës, i kanë kushtuar një dedikim prekës...

“Hylli i Dritës”, një revistë letrare e atdhetare që i qëndroi kohës

“Hylli i Dritës” ka qenë e para revistë letrare,...

84 vjet më parë lindi shkrimtari dhe studiuesi Rexhep Qosja

Më 25 qershor të vitit 1936 lindi Rexhep Qosja,...

Kush pushon në Durrës, bileta falas për të vizituar sitet arkeologjike

Duke marrë shkas nga pasojat e tërmetit të 26...

QSPA bashkëpunim me Institutin Arkeologjik të Kosovës

Drejtoresha ekzekutive e Qendrës së Studimeve dhe Publikimeve për...

Sot 109 vjetori i shkrimtarit me origjinë arbëreshe, Ernesto Sabato

109 vjet më parë, më 24 qershor të vitit...

SHBA / 800 mijë dollarë për restaurimin e objekteve të trashëgimisë kulturore 

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ishte në qytetin e Krujës...

At Anton Xanoni, fanatiku i shqipes së pastër

Atë Anton Xanoni është nja nga ato personalitete, vlera,...

Itali / Indri Qyteza: Gjyshi im Bep Shiroka nuk donte që të ndiqja hapat e tij

Indri Qyteza, është një aktor i njohur me famë...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...