Kultura

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

The litterary Gazette: Ali Pashë Tepelena, njeriu me kujtesë të jashtëzakonshme

“La Quotidienne” ka botuar, të shtunën e 29 nëntorit...

Itali / Rifillojnë koncertet, violinisti shqiptar interpreton Pjetër Gacin

Orkestra Haydn po interpreton koncerte të drejtpërdrejta – edhe...

Intervista/Australia my home, dokumentari për shqiptarët në kontinentin e largët

“Australia my home” një dokumentar që rrëfen historitë e...

Supersticioni i Stefan Cvajgut për aktorin e madh shqiptar Aleksander Moisiun

Ka qenë pikërisht pikëtakimi i aktorit të famshëm Josef...

Apple Music krijon platformën muzikore ‘Shqip Vibes’

Vajzat shqiptare në botë kanë mundësuar që emri i...

Aleancën Kulturore Shqiptaro-Amerikane sot online me filmin “Zana”

Programi i Studimeve Shqiptare "The Hidai “Eddie” Bregu"  në...

Tenori i njohur shqiptar këngë prekëse, “Të duam Kosovë, të duam mërgatë”

Tenori i njohur shqiptar, Rame Lahaj, ka publikuar këngën...

QSPA memorandum bashkëpunimi me Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Kosovës

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) ka...

Ramadan Sokoli, gjurmuesi i muzikologjisë arbëreshe

Një shekull më parë në qershor të vitit 1920...

Martin Camaj ende i pazbuluem, sipas Hans Joackim Lanksch

Nji kapitull më vete qe e vetmja mbrëmje letrare...

The litterary Gazette: Ali Pashë Tepelena, njeriu me kujtesë të jashtëzakonshme

“La Quotidienne” ka botuar, të shtunën e 29 nëntorit...

Itali / Rifillojnë koncertet, violinisti shqiptar interpreton Pjetër Gacin

Orkestra Haydn po interpreton koncerte të drejtpërdrejta – edhe...

Intervista/Australia my home, dokumentari për shqiptarët në kontinentin e largët

“Australia my home” një dokumentar që rrëfen historitë e...

Supersticioni i Stefan Cvajgut për aktorin e madh shqiptar Aleksander Moisiun

Ka qenë pikërisht pikëtakimi i aktorit të famshëm Josef...

Apple Music krijon platformën muzikore ‘Shqip Vibes’

Vajzat shqiptare në botë kanë mundësuar që emri i...

Aleancën Kulturore Shqiptaro-Amerikane sot online me filmin “Zana”

Programi i Studimeve Shqiptare "The Hidai “Eddie” Bregu"  në...

Tenori i njohur shqiptar këngë prekëse, “Të duam Kosovë, të duam mërgatë”

Tenori i njohur shqiptar, Rame Lahaj, ka publikuar këngën...

QSPA memorandum bashkëpunimi me Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Kosovës

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) ka...

Ramadan Sokoli, gjurmuesi i muzikologjisë arbëreshe

Një shekull më parë në qershor të vitit 1920...

Martin Camaj ende i pazbuluem, sipas Hans Joackim Lanksch

Nji kapitull më vete qe e vetmja mbrëmje letrare...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...