Arsim

E premte, 4 Dhjetor, 2020
E premte, 4 Dhjetor, 2020

Arsim

SHBA / Studentët që mund të ndjekin shkollën online, duhet të largohen nga vendi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë vendi më i...

QBD publikon falas online fjalorin dygjuhësh për fëmijë, shqip-turqisht

Qendra e Botimeve për Diasporën vë në dispozicion të...

Karlo Taljavini, studiuesi i gjuhës shqipe në Dalmaci

Sot 117-vjetor i vdekjes së gjuhëtarit dhe albanologut, Karlo...

Rrugët e Diasporës në letra

Kufiri ka shënjuar jetët e shqiptarëve ndër shekuj. Herë...

139 vjetori i ndarjes nga jeta të matematikanit dhe filozofit Hasan Tahsini

Korriku i këtij viti shënon 139 vjetorin e ndarjes...

Adriana Fishta-Bejko: Ta ruajmë gjuhën dhe identitetin, siç bënë arbëreshët

Dr. Adriana Fishta-Bejko lindi dhe u rrit në Shkodër....

Vendimi / Tekste falas për mësimin e gjuhës shqipe në Diasporë

Këshilli i Ministrave ka miratuar sot vendimin për tekstet...

Takimi Shqipëri-Kosovë për miratimin e teksteve mësimore për Diasporën

Ministrit i Arsimit dhe Shkencës së Republikës së Kosovës,...

QBD publikon falas online fjalorin për fëmijë shqip-gjermanisht

Qendra e Botimeve për Diasporën në faqen e saj...

Itali / Përurohet qendra në shërbim të komunitetit shqiptar në Reggio Emilia

Pavarësisht situatës së vështirë me të cilën po përballet...

SHBA / Studentët që mund të ndjekin shkollën online, duhet të largohen nga vendi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë vendi më i...

QBD publikon falas online fjalorin dygjuhësh për fëmijë, shqip-turqisht

Qendra e Botimeve për Diasporën vë në dispozicion të...

Karlo Taljavini, studiuesi i gjuhës shqipe në Dalmaci

Sot 117-vjetor i vdekjes së gjuhëtarit dhe albanologut, Karlo...

Rrugët e Diasporës në letra

Kufiri ka shënjuar jetët e shqiptarëve ndër shekuj. Herë...

139 vjetori i ndarjes nga jeta të matematikanit dhe filozofit Hasan Tahsini

Korriku i këtij viti shënon 139 vjetorin e ndarjes...

Adriana Fishta-Bejko: Ta ruajmë gjuhën dhe identitetin, siç bënë arbëreshët

Dr. Adriana Fishta-Bejko lindi dhe u rrit në Shkodër....

Vendimi / Tekste falas për mësimin e gjuhës shqipe në Diasporë

Këshilli i Ministrave ka miratuar sot vendimin për tekstet...

Takimi Shqipëri-Kosovë për miratimin e teksteve mësimore për Diasporën

Ministrit i Arsimit dhe Shkencës së Republikës së Kosovës,...

QBD publikon falas online fjalorin për fëmijë shqip-gjermanisht

Qendra e Botimeve për Diasporën në faqen e saj...

Itali / Përurohet qendra në shërbim të komunitetit shqiptar në Reggio Emilia

Pavarësisht situatës së vështirë me të cilën po përballet...

Të fundit

Gjermani / Reperja shqiptare, artistja më e klikuar në Youtube për vitin 2020

Reperja shqiptare Loredana Zefi ka korrur sukses në Gjermani me këngët e saj. Këtë vit ajo është shpallur artistja më e dëgjuar në "Spotify"...

Raporti i KQZ: Shqiptarët jashtë vendit do të votojnë me postë

Në zgjedhjet e 25 prillit shqiptarët që jetojnë jashtë vendit me të drejtë vote do të votojnë përmes postës, thuhet në një raport të...

Greqi/ Konsullata në Selanik njofton mbërritjen e dokumentave

Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë në Selanik njofton se kanë mbërritur Pasaportat dhe Kartat ID për të gjithë shtetasit që kanë aplikuar...

Tekstet mësimore për Diasporën, komisioni diskuton paketën e dokumenteve

Paketa e dokumenteve dhe proçedurat e zhvillimit të konkursit të teksteve mësimore për Diasporën ka qenë pjesë e diskutimit të Komisionit të përbashkët të...

Vetëdeklarimi i adresës për shtetasit shqiptarë jashtë vendit, ja proçedura

Shërbimi për vetëdeklarimin e adresës për shtetasit shqiptarë që jetojnë jashtë vendit është gati dhe shumë shqiptarë do të mund të përfitojnë nga shërbimet...